Rogale Świętego Marcina drożdżowo-francuskie
Już niedługo Dzień Świętego Marcina, dlatego przygotowałam dla Was moją wersję tradycyjnego poznańskiego przysmaku. Te wyśmienite rogale drożdżowo-francuskie z białym makiem i bakaliami to jeden z naszych skarbów narodowych, dlatego koniecznie spróbujcie, jak pysznie smakują. ❤️
- Czas potrzebny na przygotowanie przepisu
- Poziom trudności
- Trudny
Przygotowanie | Pieczenie | Spoczynkowy |
---|---|---|
|
|
|
Ciasto drożdżowo-francuskie na rogale Świętego Marcina:
-
Krok 1
Do większej miski przesiej mąkę, dodaj drożdże, sól i dokładnie wymieszaj.
-
Krok 2
Mleko podgrzej, aby było ciepłe. Masło rozpuść.
-
Krok 3
Jajka ubij z cukrem na jasną masę, następnie dodaj mleko i wymieszaj. Dodaj do suchych składników i zagnieć ciasto.
-
Krok 4
Na koniec stopniowo dodawaj rozpuszczone masło i wyrabiaj ciasto do momentu, aż stanie się elastyczne i nie będzie kleić się zbyt mocno do rąk. Wówczas przełóż je do miski, przykryj lnianą ściereczką i odstaw w ciepłym miejscu bez przeciągów na około 30-40 minut do wyrośnięcia.
-
Krok 5
Masło (200 g) dokładnie zagnieć z mąką, wyłóż na papier do pieczenia i uformuj prostokąt, nie grubszy niż 0,5 cm. Zawiń go w papier do pieczenia i odłóż do lodówki do schłodzenia.
-
Papier do wypieków
Uniwersalny papier do pieczenia przydatny w każdym domu!
-
Krok 6
Kiedy ciasto drożdżowe już wyrośnie, wyjmij najpierw zagniecione masło z mąką z lodówki i odłóż na chwilę, aby nieco zmiękło. W międzyczasie ponownie zagnieć ciasto drożdżowe i rozwałkuj je na prostokąt.
-
Krok 7
Schłodzony płat masła wyłóż na około 2/3 powierzchni ciasta drożdżowego, zostawiając 2 cm marginesów po brzegach na zlepienie ciasta.
-
Krok 8
Pustą 1/3 ciasta złóż do środka (zakrywając połowę części z masłem), a następnie załóż na to pozostałą część z masłem w taki sposób, aby powstały trzy warstwy. Miejsce łączenia oraz boki dokładnie przyklej do siebie, lekko rozgnieć wałkiem, a następnie zdecydowanymi, ale ostrożnymi ruchami rozwałkuj wszystko na prostokąt.
-
Krok 9
Wtedy ponownie złóż całość na trzy, jak za pierwszym razem, zawiń w folię i włóż do lodówki na około 40 minut do schłodzenia. Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki i powtórz wałkowanie i składanie, owiń folią i chłodź kolejne 40 minut. Po tym czasie powtórz czynność ostatni raz.
Nadzienie z białego maku:
-
Krok 10
Migdały, orzechy i mak sparz wrzątkiem (każde osobno) i odstaw na około 15-20 minut, a następnie odcedź.
-
Krok 11
Migdały obierz ze skórek. Mak odcedź przez czystą lnianą ściereczkę. Odcedzone orzechy i obrane migdały wymieszaj z makiem i zmiel.
-
Krok 12
Następnie dodaj dodaj śmietanę i cukier. Całość wymieszaj dokładnie. Masa powinna być lekko wilgotna i nie powinna się rozsypywać. Jeżeli będzie zbyt sucha, możesz dodać jeszcze odrobinę śmietany.
Formowanie rogali Świętego Marcina:
-
Krok 13
Przygotowane ciasto rozwałkuj na prostokąt o grubości około 3 mm. Podziel na długie trójkąty o małej podstawie i na każdy z nich wyłóż nadzienie, zostawiając około 1 cm marginesów ze wszystkich stron.
-
Może się przydać
Mata do wałkowania ciasta marki Wilton z nieprzywierającą powłoką skutecznie zastąpi tradycyjną stolnicę. Możesz mieć pewność, że ciasto z łatwością będzie odchodzić od maty.
-
Krok 14
Zwijaj rogale niezbyt ściśle, pamiętając, aby koniec ciasta znalazł się pod rogalem. Przygotowane rogale układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na około 40 minut.
-
Krok 15
Piekarnik nagrzej do temperatury 180°C. Przed pieczeniem posmaruj rogale roztrzepanym jajkiem i piecz około 30 minut do zarumienienia.
-
Krok 16
Po upieczeniu odstaw rogale do przestudzenia. Przygotuj lukier, polej nim rogale i posyp posiekanymi migdałami.
Porada:
⭐ Ciasto i nadzienie do rogali możesz przygotować dzień wcześniej.
Link do przepisu: https://wszystkiegoslodkiego.pl/index.php/przepisy/ciasta-francuskie-i-polfrancuskie/rogale-swietego-marcina-drozdzowo-francuskie |
Przepis w Waszym wykonaniu
Obecnie nikt nie dodał żadnych zdjęć, bądź pierwszy! :)
1 / 0
Komentarze