1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Mrożenie ciast – co i jak można mrozić

Mrożenie ciast – co i jak można mrozić

Zaktualizowano:

Co zrobić, gdy przychodzi potrzeba upieczenia ciasta, ale niekoniecznie macie chęci lub czas na dłuższe stanie w kuchni? A może przeciwnie, macie już gotowe ciasto, w sporym nadmiarze i nie wiecie co z taką ilością zrobić? W obu przypadkach odpowiedzią jest mrożenie.


Kiedy i jakie ciasta można mrozić?

Przed pieczeniem - ciasto kruche, grancuskie oraz drożdżowe natychmiast po wyrobieniu

Po upieczeniu - serniki, ciasta drożdżowe i ucierane, biszkopty, torty i inne ciasta z kremem.

UWAGA! Nie mrozimy: ciast z galaretką, bezowych i z bita śmietaną, po rozmrożeniu mogą się rozpuszczać (wyjątek stanowią mrożone torty bezowe podawane jako deser lodowy, czy makaroniki).


W jaki sposób zamrażać ciasto?

Ciasto przede wszystkim powinno być świeże (zarówno te surowe, jak i to upieczone). Jeżeli zamrozisz ciasto, które poleżało kilka dni, wówczas nie będzie ono zbyt smaczne po rozmrożeniu. Dlatego jeśli zawczasu wiesz, że ciasta masz za dużo, lepiej od razu odkrój kawałek do zamrożenia. 


Ciasto przeznaczone do zamrożenia nalezy szczelnie zapakować w pudełka lub folię  przeznaczoną do tego celu, aby nie przeniknęły przez niego zapachy z innych produktów oraz żeby opakowanie nie pozostawiało nieprzyjemnego posmaku.


Szczelne zamknięcie i owinięcie tortów i ciast z kremem może grozić przyklejeniem się opakowania do ciasta. Wtedy najlepiej wstępnie zamrozić ciasto bez opakowania, a dopiero w momencie, gdy krem nieco się zmrozi ponownie je szczelnie zapakować. 


Zamrożone ciasto przechowujemy do około 3 miesięcy!


Różne rodzaje wypieków i sposób ich zamrażania.

Wypieki z ciasta ucieranego, na proszku do pieczenia - nalezy zamrażać bez polewy z cukru pudru, kuwertur, przybrania siekanymi orzechami, nadzienia budyniowego, przybrania oowocami i polewa tortową. 

Wypieki z ciasta ucieranego, na proszku do pieczenia - torty z masą maślaną i smietankową nalezy lekko podmrozić, a następnie opakować.

Wypieki z ciasta kruchego - zamrażać bez polew, glazur, lukrów, kuwertur i przybrania owocowego.

Wypieki z ciasta drożdżowego, bez polewy cukrowej i glazur - rozmrażać w piekarniku w temperaturze 170°C, jednocześnie podpiekając.

Wypieki z ciasta ptysiego - rozmrażać w opakowaniu w temperaturze pokojowej, a następnie przez 5 minut podpiekać w piekarniku w temperaturze w jakiej piekły sie pierwotnie.

Ciasto francuskie - zamrożone, wyrobione surowe ciasto można piec w piekarniku bez wcześniejszego rozmrażania. 

Ciasto twarogowe - nalezy zamrażać bez glazur, polew, lukrów i kuwertur; wypieki przeznaczone do podpiekania po rozmrożeniu nie powinny być zbytnio wypieczone.

Chleb / bułki - chleb należy zamrażać w kromkach; bułki rozmraża się w piekarniku w temperaturze 170°C.

Ciasteczka - zamrażać w torebkach lub puszkach. Do zamrażania nie nadaja się bezy.

 

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/mrozenie-ciast-co-i-jak-mozna-mrozic

Komentarze

Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej