Karnawał

Chcesz przygotować wyjątkowe ciasto na karnawałowe przyjęcie? A może deserowe finger food? Przygotowaliśmy dla Ciebie mnóstwo sprawdzonych przepisów, które „posłodzą” każde przyjęcie.

Karnawałowe szaleństwo – pełne kolorów, masek, przebrań oraz dobrej zabawy i uśmiechu. Oczywiście nie można zapomnieć o wyśmienitych ciastach i deserach, które idealnie sprawdzą się na karnawałowych przyjęciach.

Skąd w Polsce wzięła się tradycja Karnawału?

W Polsce Karnawał trwa od Święta Trzech Króli, 6 stycznia, aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, a rozpoczynającą Wielki Post. Co ciekawe, tradycja karnawału sięga aż do starożytnego Rzymu, ponieważ to tam hucznie obchodzono powitanie wiosny, a na ulicach miast pojawiały się ukwiecone wozy, przypominające kształtem łodzie.  Były to rydwany Boga Dionizosa.

W naszym kraju natomiast tradycja karnawałowa rozwinęła się w średniowieczu. To właśnie wtedy świętowało się „pożegnanie mięsa” (od włoskiego "carne vale"), gdyż nie można było go spożywać podczas Wielkiego Postu. W Polsce obchody te nazywano "zapustami" lub "mięsopustem". Był to wesoły czas, gdy nie żałowano sobie jedzenia i różnego rodzaju słodkości.

Z powyższego wynika, że jedyną z najważniejszych rzeczy w karnawale jest jedzenie, a w tym nieskromnie pisząc, jesteśmy bardzo dobrzy, szczególnie w słodkościach!

Jakie ciasta i desery przygotować na Karnawał?

Prawie każdy myśląc o karnawale, myśli o pączkach, a co się z tym wiąże Tłustym Czwartku. Pączki mogą być tradycyjne, z dżemem lub marmoladą, lub bardziej fantazyjne.  Na Wszystkiego Słodkiego znajdziesz zarówno tradycyjne pączki jak i pączki piwne, pączki z kremem mleczno-karmelowym czy pączki z lukrem cytrynowym i wodą różaną. Dla osób unikających glutenu przygotowaliśmy również przepisy na bezglutenowe pączki hiszpańskie. Spraw, aby ten Tłusty Czwartek był wyjątkowo słodki.

Kolejnym przysmakiem, bez którego trudno wyobrazić sobie „mięsopust” są faworki (chrusty). Przygotowaliśmy dla Ciebie różne przepisy na ten przysmak m.in. tradycyjne faworki bez proszku do pieczenia, smażone na smalcu, który daje im wyśmienity smak lub wersję uproszczoną, czyli lane chrusty.

Czy Karnawał to tylko pączki i faworki? Oczywiście, że nie! Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, a tak się składa, że my jej mamy pod dostatkiem i chętnie podzielimy się inspiracjami. Adwokat z wanilią? A może sernik z makiem lub torcik czekoladowy? Wszelkie ciasta z kremem są również mile widziane.

Na przyjęciach karnawałowych nie może też zabraknąć słodkich przekąsek. Ślimaczki cynamonowe, biscotti z pistacjami czy amaretti sprawdzą się idealnie! W tej kategorii ciast i deserów z całą pewnością znajdziesz swój sprawdzony przepis na ten kolorowy i pełen zabawy czas, jakim jest Karnawał!