1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Glazura lustrzana do ciast i tortów - jak ją zrobić?

Glazura lustrzana do ciast i tortów - jak ją zrobić?

torty musowe okrągłe oblane kolorową glazurą lustrzaną
torty musowe okrągłe oblane kolorową glazurą lustrzaną
Zaktualizowano:

Błyszcząca niczym tafla lustra polewa na Twoje torty i desery to zaledwie kilka składników i krótka chwila, aby nadać słodkościom wyjątkowy wygląd. Jak zrobić polewę lustrzaną i jak z nią pracować, aby olśniewała swoim blaskiem? Wszystkiego dowiesz się w naszej poradzie 😉


Z czego robi się glazurę lustrzaną?

Błyszczące glazury to sposób na piękne wykończenie ciasta czy deseru. Są łatwym sposobem na nadanie połysku, koloru i smaku Twoim słodkościom. Glazura jest łatwa w wykonaniu, dobrze przechowuje się w lodówce i co ważne – jest smaczna, więc nie musisz odkładać jej na bok talerzyka (jak często się dzieje przy masach cukrowych).

Co jest potrzebne, poza odrobiną cierpliwości, aby przygotować idealną mirror glaze? Zerknij na listę składników poniżej! Z podanych proporcji otrzymasz polewę na około 10 monoporcji.

1.  270 g wody

2. 250 g cukru

3. 350 g syropu glukozowego

4. 300 g czekolady (białej, mlecznej, ciemniej, gold lub ruby)

5. 200 g mleka skondensowanego (słodzonego, najczęściej spotykane w metalowej puszce)

6. 20 g żelatyny w listkach

czekoladowa monoporcja na kratce oblewana czekoladą polewą lustrzaną

Przepis na polewę lustrzaną

Składniki przygotowane? Zabieramy się do pracy! Przyda nam się także blender oraz termometr cukierniczy, aby precyzyjnie sprawdzać temperaturę mirror glaze.

  • Krok 1

    Listki żelatyny namocz w zimnej wodzie.

    W rondelku wymieszaj wodę z cukrem i syropem glukozowym. Podgrzewaj, aż składniki się połączą i osiągną temperaturę około 105°C. Przy tej temperaturze woda odparuje, a dzięki syropowi nasza polewa będzie błyszcząca.

  • Krok 2

    W wysokim naczyniu (będziemy w nim blendować naszą polewę) umieść czekoladę (najlepiej w postaci kaletek, aby sprawnie i równomiernie się rozpuściła), mleko skondensowane oraz odsączone listki żelatyny. Zalej przygotowanym wcześniej gorącym płynem.

  • Krok 3

    Używając blendera ręcznego mieszaj całość. Na tym etapie ważne jest, aby ostrze blendera przez cały czas było poniżej powierzchni polewy - dzięki temu nie wytworzą się pęcherzyki powietrza, które będą nieestetycznie wyglądać już po oblaniu. Ewentualnych pęcherzyków powietrza pozbędziesz się przelewając glazurę przez drobne sitko.

  • Krok 4

    Polewę przykryj folią w kontakcie i odstaw do lodówki na 24 godziny. W tym czasie czekolada skrystalizuje się, a cała polewa ustabilizuje. Przed oblaniem wyjmij glazurę z lodówki, podgrzej w mikrofalówce do temperatury około 35 – 40°C i ponownie zblenduj.

  • Krok 5

    Pamiętaj, aby glazurą polewać mocno zmrożone ciasta, torty czy desery (dzięki temu szybciej "osiądzie" na cieście i nie spłynie). Po wyjęciu z formy ciasto postaw na metalowej kratce do studzenia wypieków. Pod kratkę dobrze jest podłożyć naczynie, do którego trafi nadmiar spływającej polewy (można ją przecież ponownie wykorzystać).

    Polewę najwygodniej wylewać z naczynia z tzw. dziubkiem. Sprawnym ruchem, zaczynając od środka ciasta, zataczaj delikatne kręgi, aby pokryć całą powierzchnię. Jeśli zauważysz, że glazura nadal prześwituje, powtórz oblewanie jeszcze raz. 

    Pozostaw ciasto na kratce na kilka minut, aby glazura swobodnie spływała. Krawędzie ciasta możesz delikatnie przejechać metalową szpatułką, aby nie pozostawić zacieków. 


Czy glazurę można mrozić?

Jeśli pozostanie Ci nadmiar polewy lustrzanej, z powodzeniem możesz ją zamrozić. Przelej mirror glaze do szczelnie zamykanego pojemnika i odstaw do zamrażarki. Polewę należy rozmrozić w lodówce i delikatnie podgrzać przed oblaniem (dokładnie tak samo jak przy krokach w przepisie).


Do czego wykorzystać polewę lustrzaną (glazurę)?

Polewa lustrzana to smaczny i efektowny sposób na dekorację tortów musowych i monoporcji, które zaraz po przygotowaniu i złożeniu są mrożone. Przygotowujemy je w formach silikonowych - dzięki temu po wyjęciu ich powierzchnia pozostaje idealnie gładka i pięknie prezentuje się oblana mirror glaze.

Po oblaniu deser czy ciasto pokryte są jedynie cienką warstwą polewy, które nie jest twarda i nie zastyga całkowicie - pozostaje natomiast, dzięki dodatkowi żelatyny, elastyczna i dobrze trzyma się powierzchni ciasta.

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/glazura-lustrzana-do-ciast-i-tortow-jak-ja-zrobic

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej