Podobno najlepszy aparat to taki, który mamy przy sobie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z aparatów fotograficznych na rzecz tych wbudowanych w nasze smartfony. Na przeciw wychodzą nam tutaj również producenci telefonów, wyposażając je w aparaty o coraz lepszych parametrach, a co za tym idzie, pozwalające na robienie zdjęć o naprawdę zaskakującej jakości.
Na korzyść zdjęć robionych telefonem przemawia również fakt, że publikacja naszego zdjęcia zajmuje zaledwie kilka minut. Ciekawe ujęcie, ujmujące zestawienie kolorów czy ważne wydarzenie możemy szybko zamknąć w kadrze i niemal natychmiast podzielić się nim z bliskimi osobami.
Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę jeżeli chcemy, aby nasze zdjęcia były poprawnie wykonane pod względem technicznym. Przedstawiamy Wam kilka praktycznych porad co zrobić, żeby zrobione przez nas zdjęcia stały się czymś więcej niż przypadkową fotografią.
Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem? – czyli krótka checklista
1. Zadbaj o obiektyw - przed każdym jednorazowym użyciem aparatu dokładnie przetrzyj i wyczyść obiektyw.
2. Włącz tryb siatki lub wyobraź sobie dwie linie pionowe i poziome – ekran dzieli się wtedy na 9 części. W miejscach przecięcia tych linii umieść ważne dla Ciebie elementy ekspozycji.
3. Umieść fotografowany obiekt najbliżej promieni słonecznych, jednak poza nimi
4. Zaopatrz się w kawałek brystolu, styropian czyli tzw. blendę (reflektor). Pozwoli odbić światło, a tym samym doświetli fotografowany obiekt.
5. Zapoznaj się ze wszystkimi trybami jakie oferuje twój telefon (zdjęcie panoramiczne, tryb HDR)
6. Wykonaj zdjęcie bez filtrów
7. Nie używaj cyfrowego zooma – w praktyce jego użycie powoduje, że zdjęcie traci na jakości
8. Obróbka zdjęcia – za pomocą aplikacji i zawartych w niej filtrów i presetów
Zadbaj o obiektyw
Brudne, porysowane szkiełko obiektywu może skutecznie zepsuć nawet najlepszy i najbardziej oryginalny kadr. Ponieważ telefon często wędruje w czeluściach naszych kieszeni, plecaków i torebek, warto zabezpieczyć go odpowiednią ochronną obudową i przed każdym jednorazowym użyciem aparatu dokładnie przetrzeć i wyczyścić obiektyw.
Kompozycja zdjęcia
Zapewne zależy Ci, aby Twoje zdjęcia były spójne i miały zrozumiały przekaz, a co za tym idzie - podobały się innym ludziom? Z pomocą przychodzą nam tutaj zasady kadrowania zdjęć. W zależności od aparatu możesz wyobrazić sobie, że zdjęcie dzielą na części dwie linie pionowe i poziome, lub włączyć pomocny w tym wypadku tryb siatki, który nakłada nam te linie automatycznie na kadr.
W ten sposób ekran dzieli się na 9 części. Miejsca przecięcia tych linii to tak zwane mocne punkty obrazu i właśnie w nich powinniśmy umieszczać ważne dla nas elementy ekspozycji, na które chcemy zwrócić uwagę.
Światło
Kluczem do jasnych, wyraźnych zdjęć robionych telefonem z lepszą ostrością i wyższym kontrastem jest światło. Im jest go więcej, tym bardziej możemy liczyć na lepszą jakość naszej fotografii. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy umieścić fotografowany obiekt bezpośrednio w słońcu. Najlepszy efekt da umieszczenie go możliwie najbliżej promieni słonecznych, jednak poza nimi.
Światło kontrowe, czyli padające z tyłu, będzie najbardziej klimatyczne. Dzięki takiemu ustawieniu nasze zdjęcie nabierze głębi, a fotografowany obiekt będzie miał wyraźnie widoczną fakturę. Światło boczne z kolei daje efekt trójwymiarowości i świetnie oddaje nasycenie kolorów.
Przy fotografowaniu telefonem jedzenia czy mniejszych przedmiotów w warunkach domowych pomocna będzie blenda, czyli reflektor. Nie musi być profesjonalna - wystarczy nam kawałek białego brystolu, styropian czy folia aluminiowa. Cokolwiek, co odbije nam światło, a tym samym doświetli fotografowany obiekt. Blendę ustawiać można tak naprawdę dowolnie, sprawdzając jak przy danym ułożeniu rozkładają się światła i cienie i czy odpowiada to efektowi jaki chcemy osiągnąć.
Wykorzystaj funkcje swojego telefonu
Aparaty w telefonach komórkowych mają dostępnych coraz więcej interesujących funkcji. Na pewno warto jest z nich korzystać i otrzymywać ciekawe rezultaty, np. funkcja zdjęcia panoramicznego czy tryb HDR, który pozwoli nam na zrobienie zdjęcia pełnego detali i dobrze oświetlonego.
Warto zapoznać się ze wszystkimi trybami jakie oferuje nasz aparat i samemu zdecydować, które są dla nas najbardziej odpowiednie i z jakich będziemy najczęściej korzystać.
Nie zapominajmy również o sprawdzeniu, które funkcje możemy ustawić samodzielnie i starać się zawsze indywidualnie dobierać te parametry do zdjęcia. Te automatycznie dobrane przez telefon nie zawsze przełożą się na lepszą jakość fotografii.
Odrzuć cyfrowy zoom
Zoom cyfrowy, czyli zbliżenie i powiększenie, teoretycznie powinno poprawić i ułatwić zrobienie zdjęcia telefonem. W praktyce jednak jego użycie powoduje, że zdjęcie znacznie traci na jakości i staje się rozmyte. W miarę możliwości starajmy się podejść bliżej fotografowanego obiektu lub wykadrować zdjęcie już po jego wykonaniu w programie przeznaczonym do edycji zdjęć - to rozwiązanie, które uratuje niejedno zdjęcie!
Obróbka zdjęcia w telefonie
Aparat w telefonie często sam wykonuje za nas drobne kosmetyczne poprawki jak zmiana kontrastu czy nasycenia barw. Możemy jednak samemu nanieść zmiany, które nadadzą naszemu zdjęciu zupełnie nowy i odpowiedni klimat.
Większość aplikacji do edytowania zdjęć proponuje nam nie tylko poprawienie konkretnych parametrów, ale również nałożenie na zdjęć filtrów, czy presetów. Są to efekty odmieniające i upiększające kolory na zdjęciach, co pozwala nam uzyskanie np. efektu retro, wpuszczenie do zdjęcia więcej światła czy podkręcenie kolorów do bardzo żywych i nasyconych.
Przepuszczając zdjęcia przez odpowiednie filtry możemy pozornie zwykłą i niczym nie wyróżniającą się fotografię zamienić w przyciągające uwagę dzieło sztuki.
Wszystkie powyższe rady dotyczą technicznych wytycznych jak zrobić dobre zdjęcie telefonem. Nie zapominajmy jednak, że dobre zdjęcie to przede wszystkim pomysł i umiejętność dostrzeżenia chwili i uchwycenia jej w odpowiednim momencie. Dlatego najlepszą radą jest po prostu ćwiczenie - fotografowanie kadrów z życia codziennego i wszystkiego, co nas otacza. Aparat w telefonie daję nam tę możliwość, ponieważ towarzyszy nam przez większość dnia. A nigdy nie wiadomo kiedy spotka nas coś, co warto zachować nie tylko w głowie, ale również na zdjęciu.
Link do inspiracji: https://wszystkiegoslodkiego.pl/lifestyle/jak-zrobic-dobre-zdjecie-telefonem-praktyczny-poradnik-fotografii-smartfonem |
Komentarze