1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Jak zrobić idealny makowiec?

Jak zrobić idealny makowiec?

świąteczny makowiec na kruchym cieście polany lukrem
świąteczny makowiec na kruchym cieście polany lukrem
Zaktualizowano:

Makowiec to pyszne ciasto świąteczne, uwielbiane nie tylko przez dzieci. Zobacz, jak zrobić makowiec, od którego trudno będzie się oderwać. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować ciasto i masę makową. Składniki i czynności mogą się różnić – w zależności od tego, na który przepis się zdecydujesz.


Jak zrobić makowiec zawijany wykwinty?

Strucla z makiem to popularny pomysł na świąteczne ciasto, w dodatku mało ryzykowny w przygotowaniu. Pierwszym krokiem do jego zrobienia jest rozpuszczenie masła w niedużym rondelku, a następnie pozostawienie go do wystudzenia. W drugiej kolejności w odrębnym garnuszku należy podgrzać mleko. W dużej misce trzeba umieścić mąkę pszenną (koniecznie przesianą przez sitko) oraz drożdże suszone. Całość połączyć przy użyciu miksera. Teraz przyszła kolej na dodanie rozpuszczonego wcześniej masła i mleka oraz dodanie cukru, żółtek i szczypty soli. Składniki należy zagnieść, aby powstało ciasto. Jak na wypiek drożdżowy przystało, musi on odstać kilkadziesiąt minut w ciepłym miejscu, aby drożdże zjadły cukier, a ciasto pięknie wyrosło.


Jak zrobić mak do makowca?

W międzyczasie możesz skupić się na przygotowaniu masy makowej. Tradycyjne receptury zakładają samodzielne zmielenie maku w maszynce, jednak – jeśli nie masz czasu – sięgnij po gotowy mak mielony. Mak umieść w misce i zalej go mlekiem bądź wodą, a następnie poczekaj kilka minut. Aby stworzyć nadzienie, dołóż do niego cukier z wanilią, cukier biały, miód oraz miękkie masło. Przy użyciu miksera lub malaksera połącz wszystkie składniki, aż powstanie gładka konsystencja. Nie zapomnij dodać migdałowych płatków, rodzynków i orzechów włoskich. W oddzielnym naczyniu ubij białka na sztywną pianę, a następnie dodaj do masy makowej. Z chwilą wyrośnięcia ciasta możesz zająć się zwijaniem strucla. Na stolnicę wysyp odrobinę mąki. Ciasto rozwałkuj na cienki prostokąt. Połóż na niego przygotowaną masę makową, a potem zakręć. Blachę wyłożoną papierem do pieczenia wraz z makowcem umieść w piekarniku na około 40 minut. Temperatura pieczenia powinna wynosić 180°C. Gdy ciasto będzie gotowe i wystudzone, udekoruj je lukrem i dowolnie dobranymi dodatkami.


Przepis na wykwintny zawijany makowiec

Pyszny makowiec z bogatym nadzieniem i słodkim lukrem i dodatkiem kandyzowanej skórki pomarańczy, który natychmiast znika ze stołu! 

  • Przepis na wykwintny zawijany makowiec

    Sprawdź przepis na makowiec zawijany, który zawsze się udaje

    makowiec zawijany z lukrem i kandyzowaną pomarańczową skórką

Przepis na seromakowiec z migdałami, czyli jak zrobić dobry makowiec?

Jak zrobić makowiec na kruchym cieście, najlepiej taki, który łączy w sobie smaki dwóch ulubionych ciast Polaków: i sernika, i makowca? Odpowiednia receptura sprawia, że konsystencja ciasta jest lekko wilgotna po upieczeniu. Po kilku dniach seromakowiec nadaljest smaczny. Ciekawym dodatkiem są prażone migdały, którymi posypana jest góra. Poniżej opis jego przygotowania.


Przygotowanie seromakowca z migdałami

Rozpocznij od połączenia składników: mąki pszennej, cukru pudru i proszku do pieczenia. Do tego dołóż masło, śmietanę i żółtka. Teraz przyszła kolej na zagniecenie ciasta. Gdy już to zrobisz, owiń je folią spożywczą i umieść w lodówce na pół godziny. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C. Wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj i umieść na dnie foremki. Ciasto piecz przez około 25 minut. Zanim będzie gotowe, możesz przygotować nadzienie makowe.

Jak zrobić mak do makowca? W pierwszym kroku musisz zmielić mak w maszynce, a potem ugotować go w mleku. Do gotującego się mleka dodaj cukier, miód, żółtko, płatki migdałowe i cukier ze skórką pomarańczową. W międzyczasie, gdy nadzienie będzie stygnąć, białka z odrobiną soli ubij na sztywną pianę. Dodaj ją do masy makowej, a całość wylej na kruche ciasto. Do piekarnika nagrzanego do 160°C włóż blaszkę z ciastem i piecz przez około 70 minut. Gdy ciasto będzie upieczone i lekko przestudzone, możesz je udekorować, na przykład przy użyciu roztopionej czekolady i płatków migdałów. 


Jak zrobić makowiec na kruchym spodzie?

Tradycyjny makowiec na kruchym spodzie nigdy się nie nudzi! Zwłaszcza gdy do jego przygotowania zastosujesz wyłącznie naturalne składniki. Odpuść sztuczne aromaty do ciasta czy wzmacniacze smaku. A jeśli jesteś osobą mocno zapracowaną i zabieganą, mamy prostą radę: sięgnij po gotowy, mielony mak, aby skrócić sobie czas pracy. Nie zapomnij zapoznać się z jego składem!

Przygotowanie ciasta rozpocznij od nasączenia maku. Umieść go w gotującej się śmietance z mlekiem. Następnie zajmij się rodzynkami – zalej je wrzątkiem i ostudź. Mak zmiel w maszynce, a orzechy i migdały – w malakserze. Bakalie dołóż do masy, dodaj też miód oraz cukier ze skórką pomarańczową, budyń i żółtka. Składniki wymieszaj aż do połączenia. Teraz możesz zająć się kruchym ciastem. Mąkę, cukier puder, masło, jajo i szczyptę soli wymieszaj ze sobą za pomocą miksera, a następnie zagnieć ciasto. Umieść je w foremce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz przez kwadrans w piekarniku nagrzanym do 180°C.

W międzyczasie przygotuj pianę z białek i dodaj do gotowej już masy makowej. Gdy ciasto się upiecze i lekko przestygnie, wyłóż na nie nadzienie. Gotowy makowiec możesz ozdobić przy użyciu cukru pudru, lukru czy bakalii.

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-zrobic-idealny-makowiec

Komentarze

Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej