1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Pasteryzacja słoików w piekarniku - jak to zrobić dobrze? Wskazówki

Pasteryzacja słoików w piekarniku - jak to zrobić dobrze? Wskazówki

Dżem wiśniowy z cynamonem w słoiku twist off po wekowaniu
Dżem wiśniowy z cynamonem w słoiku twist off po wekowaniu
Zaktualizowano:

Lubisz przygotowywać domowe przetwory i cieszyć się ich słodkim smakiem? A może dopiero zaczęłaś interesować się tematem i zastanawiasz się, jak zadbać o świeżość swoich wyrobów? Mamy dla Ciebie rozwiązanie tej zagwozdki kulinarnej – wekowanie w piekarniku. Dzięki szybkiej pasteryzacji sprawisz, że Twoje dżemy, konfitury oraz powidła wytrzymają w domowej spiżarni przez wiele miesięcy. Sprawdź nasze porady i sięgaj po ulubione, słodkie smakołyki przez cały rok.

Z tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak się przygotować do pasteryzacji słoików w piekarniku.
  2. O czym należy pamiętać przy tego rodzaju pasteryzacji?
  3. Jak długo trwa wekowanie w piekarniku?

1. Pasteryzacja słoików w piekarniku - jak się przygotować?

Zanim przejdziemy do dokładnego wyjaśnienia procesu pasteryzacji w piekarniku na sucho,  zaczniemy od tego, po co w ogóle zaprzątać sobie tym głowę. Wekowanie w piekarniku ma pomóc w zakonserwowaniu naszych domowych przetworów przy użyciu wyłącznie naturalnych metod. Dzięki temu owocowe słodkości pozostają dłużej świeże i mogą częściej zaspokajać nasze kulinarne zachcianki. Pyszny dżem albo konfitura nie traci swoich wartości odżywczych ani witamin. W trakcie pasteryzacji słoików w piekarniku elektrycznym usuwamy wyłącznie enzymy i drobnoustroje, które negatywnie wpływają na świeżość domowych przetworów. Pamiętaj, że produkty potrzebne do ich przygotowania takie jak cukry, Żelfix oraz aromaty i ekstrakty znajdziesz również w naszym sklepie Wszystkiego Słodkiego.


Wekowanie w piekarniku – przygotowania:

  1. W przypadku pasteryzacji w piekarniku na sucho sprawdzą się wyłącznie słoiki twist-off. Wersje z elastyczną gumą mogą nie wytrzymać temperatury i spowodować, że przetwory nie będą prawidłowo zawekowane.
  2. Do wekowania w piekarniku wybieraj słoiki, które nie są uszkodzone. Każde pękniecie, może sprawić, że nasze domowe przetwory nie będą szczelnie zabezpieczone przed utratą świeżości i smaku.
  3. Każdy ze słoików umyj, wyparz, a następnie dokładnie osusz i ostudź. Nie trzeba ich również mocno zakręcać.
  4. Nie wypełniaj słoików do końca – zostaw do 3 cm przestrzeni.

Jeśli dopiero myślisz o przygotowaniu własnoręcznych wyrobów, sprawdź nasz poradnik: Jak zrobić dżem i inne domowe przetwory. Tam znajdziesz pomocne wskazówki, które pomogą Ci podczas słodkiej zabawy w kuchni.


2. Pasteryzacja w piekarniku – porady

Wekowanie w piekarniku nie jest skomplikowane – a na pewno przestanie być, gdy przeczytasz nasze porady. Całość nie powinna Ci zająć dłużej niż 60 minut. Po tym czasie możesz być pewna, że Twoje domowej roboty słodkości przetrwają do czasu, aż poczujesz, że znów masz ochotę po nie sięgnąć.

  • Układając słoiki, zawsze pilnuj, aby się nie stykały ani nie dotykały żadnej ze ścian piekarnika. Pamiętaj również, aby ustawić je wieczkiem do góry.
  • W przypadku pasteryzacji w piekarniku temperatura powinna wynosić 120-130 stopni. Jeśli Twoje domowe przetwory zdążyły wystygnąć, możesz je włożyć do nienagrzanego piekarnika. W przeciwnym wypadku poczekaj, aż się nagrzeje.
  • Zanim zaczniesz pasteryzację słoików w piekarniku, przykryj blachę ściereczką albo papierem do pieczenia.

 

  • Słodka podpowiedź

    Jeśli pasteryzujesz w piekarniku na sucho z termoobiegiem, ustaw temperaturę na 120 stopni. W przypadku trybu góra-dół podwyższ ją do 130.

  • Poradnik o pasteryzacji

    Jeżeli chcesz stać się ekspertem zarówno w delektowaniu się domowymi słodkościami, jak i pasteryzowaniu słoików w piekarniku elektrycznym, sprawdź nasz poradnik o pasteryzacji.  Wybierz metodę, która najbardziej Ci pasuje i podziel się z nami swoim doświadczeniami. Może znajdziemy wspólny, bezbłędny sposób na przechowywanie naszych domowych pyszności?


3. Wekowanie w piekarniku – jak długo trwa?

Czas trwania pasteryzacji w piekarniku na sucho to ok. 30 minut od chwili rozgrzania się sprzętu. Jeśli wybrałaś termoobieg, wekowanie potrwa 20 minut. Po tym czasie należy pozostawić otwarte drzwiczki i zostawić słoiki w środku na kolejne 30 minut – w tym czasie zaczną już stygnąć. Na sam koniec postaraj się dokręcić dokładnie wieczka i ustaw słoiki do góry dnem.

  • Wskazówka

    Po zakończeniu pasteryzacji słoików w piekarniku znajdź dla nich jakieś chłodne i zacienione miejsce. Może to być np. piwnica albo spiżarnia. Wystarczająca będzie również kuchenna szafka, do której nie dociera światło ani ciepłe powietrze.


Pasteryzacja słoików w piekarniku – czy warto?

Domowe przetwory to gwarancja smaku oraz zdrowia. Przygotowując je sama w domu, wiesz, że nie zawierają żadnych konserwantów, barwników ani polepszaczy. Słodzisz je również zgodnie ze swoimi preferencjami, więc nie musisz się obawiać żadnych kwasowości. Dzięki naszym wskazówkom bezbłędnie spasteryzujesz słoiki w piekarniku elektrycznym. Nie wymaga to dużo wysiłku, czasu ani umiejętności. Dzięki temu źródło Twoich słodkości aż tak szybko nie wyparuje – chyba że zjesz przygotowany dżem prosto z garnka, zanim w ogóle się zajmiesz wekowaniem w piekarniku.

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/pasteryzacja-sloikow-w-piekarniku-jak-to-zrobic-dobrze-wskazowki

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej