1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Jak pasteryzować słoiki? 3 sposoby na pasteryzację przetworów

Jak pasteryzować słoiki? 3 sposoby na pasteryzację przetworów

Dżem truskawkowy z rabarbarem w słoiczkach
Dżem truskawkowy z rabarbarem w słoiczkach
Zaktualizowano:

O ile latem można do woli zajadać się soczystymi truskawkami i garściami jeść czereśnie, o tyle zimą, dostęp do świeżych owoców jest utrudniony, a często wręcz niemożliwy. Jak zatem osłodzić sobie życie zimą, gdy nie ma dostępu do zerwanych przed chwilą z krzaka truskawek? Za pomocą przygotowanych wcześniej przetworów. Lato to najlepszy czas na zrobienie smacznych dżemów i konfitur. Jednak, żeby przetwory przetrwały do zimy, słoiki z przysmakami trzeba zapasteryzować. Jak można to zrobić? Sprawdźcie w naszym artykule.


3 sposoby na pasteryzację przetworów

1. Wekowanie słoików w garnku, czyli na mokro

2. Pasteryzowanie przetworów na sucho

3. Pasteryzowanie pod kocem i inne metody


Wekowanie a pasteryzacja

Czym różni się wekowanie od pasteryzacji? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: niczym. To tożsame pojęcia. Na początek warto wyjaśnić, co oznaczają. Pasteryzacja to nic innego, jak sposób na przedłużenie żywotności produktów żywnościowych (najczęściej przetworów). Dzięki wekowaniu można łatwo pozbyć się z jedzenia drobnoustrojów, które powodują jego szybkie psucie. Pasteryzacji najczęściej poddaje się przetwory sezonowe: wszelkiego rodzaju dżemy, soki, ogórki, buraczki itp. Jednak można również pasteryzować zupy, sosy czy gotowane mięsa.


1. Wekowanie słoików w garnku, czyli na mokro

Jak należy pasteryzować słoiki? Najpopularniejszy sposób to na mokro. Na czym polega? Słoiki z przetworami umieszcza się w garnku z wodą, a następnie gotuje. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalny garnek do wekowania. Taki garnek jest wyposażony we wkładkę, która zapobiega stykaniu się słoików z dnem. Można również sięgnąć po zwykły garnek, ważne, żeby był odpowiednio duży i wysoki. W tym przypadku, niezbędne będzie ułożenie na dnie bawełnianej ściereczki. Ściereczka, tak jak w pierwszym przypadku wkładka, zapobiegnie stykaniu się słoików ze sobą.

  • Wskazówka

    Jak sprawdzić, czy wekowanie na mokro udało się? Zakrętki prawidłowo zapasteryzowanych słoików zawsze są wklęsłe. Jeśli zakrętka klika, pasteryzacja się nie powiodła.

    Dżem brzoskwiniowo-malinowy z wkłęsłymi  zakrętkami

Wekowanie słoików w garnku krok po kroku

Jak pasteryzować przetwory na mokro? Poniżej instrukcja krok po kroku.

  • Krok 1

    Umieść przetwory w słoikach i szczelnie je zakręć.

  • Krok 2

    Słoiki umieść w garnku ze specjalną wkładką lub ściereczką w taki sposób, by nie stykały się ze sobą. Nie odwracaj ich do góry dnem.

  • Krok 3

    Do garnka wlej wodę (powinna sięgać poniżej wysokości zakrętek). Kieruj się przy tym zasadą: zimne przetwory zalewaj zimną wodą i odwrotnie.

  • Krok 4

    Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj słoiki przez 20 minut.

  • Krok 5

    Po zakończeniu gotowania, wyjmij słoiki i połóż je na ręczniku, w zaciemnionym miejscu. Słoiki twist off należy odwrócić do góry dnem, natomiast słoiki typu weck – pozostawić w klasycznej pozycji.

    Po 24 h słoiki możesz przenieść do spiżarni, piwnicy lub w inne, najlepiej chłodne miejsce.


2. Pasteryzowanie przetworów na sucho

Jak się pasteryzuje przetwory na sucho? Przy użyciu piekarnika. Piekarnik należy nagrzać do temperatury 120-130°C i umieścić w nim przetwory. W przypadku pasteryzacji na sucho wymagana jest wyższa temperatura niż w przypadku pasteryzacji na mokro. Wszystko dlatego, że słoiki, które są zanurzone w gorącej wodzie, nagrzewają się znacznie szybciej od tych, które są luźno ułożone w piekarniku. Wyższa temperatura w piekarniku to gwarancja, że wekowanie się powiedzie.

  • Pamiętaj!

    Do pasteryzacji na sucho nadają się tylko słoiki typu twist off. Słoiki weck mają gumowe elementy, które mogą zostać uszkodzone na skutek działania wysokiej temperatury w piekarniku.

    Gładki dżem malinowy w słoiku twist-off - Wszystkiego Słodkiego

Więcej o pasteryzacji na sucho

Więcej informacji o tym, jak pasteryzować słoiki na sucho, można znaleźć w poradniku o pasteryzacji słoików w piekarniku.  


3. Jak można pasteryzować przetwory? Pod kocem!

Inną metodą pasteryzacji przetworów jest wekowanie pod kocem. Jak wekować słoiki pod kocem? To bardzo proste. Poniżej kroki, które musisz wykonać.

  • Krok 1

    Wyparz słoiki (za pomocą wrzątku, w piekarniku lub w mikrofalówce) i umieść w nich gorące przetwory, pamiętając o pozostawieniu ok. 2 cm wolnej przestrzeni.

  • Krok 2

    Słoiki odwróć do góry dnem i zawiń w gruby koc. Do tego celu można użyć również kołdry lub grubego ręcznika.

  • Krok 3

    Poczekaj, aż przetwory całkowicie się wystudzą.

  • Krok 4

    Przełóż słoiki w chłodne, zacienione miejsce.


Jeśli słoiki z przetworami mają wklęsłe pokrywki to znak, że pasteryzacja się powiodła. W przeciwnym razie, cały proces trzeba będzie powtórzyć.

  • Pamiętaj!

    Pasteryzację pod kocem można stosować jedynie w przypadku tych przetworów, które są przekładane do gorących słoików w gorącej postaci. Chodzi tu np. o dżemy czy konfitury.

    Dżem truskawkowo-rabarbarowy z pieprzem cytrynowym - Wszystkiego Słodkiego

Inne metody na pasteryzowanie przetworów

Przetwory można pasteryzować również na inne sposoby, np. w zmywarce czy w piekarniku. Możliwości jest dużo, wystarczy tylko wybrać sposób, który najbardziej nam odpowiada i do dzieła!

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-pasteryzowac-sloiki-3-sposoby-na-pasteryzacje-przetworow

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej