Kwiaty jadalne to świetny sposób na dekorację letnich deserów i napojów. Podpowiadamy, skąd je wziąć i jak wykorzystać.
Lato to dla domowych cukierników prawdziwy raj. Dostarcza moc świeżych, kolorowych i pachnących owoców oraz kwiatów, które idealnie nadają się do ciast, lodów, kremów i dekoracji. Jak je zbierać i przechowywać? Do czego mogą się przydać? Oto kilka pachnących sposobów na kwiaty w letniej kuchni.
Jak zbierać i przechowywać kwiaty jadalne?
Kwiaty jadalne możemy uprawiać na własnym balkonie lub w ogródku, ale niektóre z nich znajdziemy także na łąkach. Zarówno uprawa jak i zbiory powinny odbyć się z dala od ruchliwych ulic, wtedy kwiaty będą najczystsze. Należy je zebrać rano lub wieczorem, a następnie zabezpieczyć, żeby nie straciły swojego uroku do momentu podania deseru. Wkładamy je do pudełka wyłożonego wilgotnym ręcznikiem papierowym i chowamy do lodówki – powinny wytrzymać kilka dni. Nagietki, jeżówki czy kwiaty czosnku i oregano możemy włożyć do wazonu z wodą i trzymać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Płaskie płatki, np. bratków, pelargonii czy goździków, można posmarować białkiem i obsypać cukrem, dzięki czemu zachowają formę nawet do 10 dni. Płatki i pączki kwiatów jadalnych można także kupić w hurtowniach i dużych sklepach – szukajcie ich w lodówkach, nieopodal sałaty. Te, które można znaleźć w kwiaciarni, nie nadają się do spożycia.
Które kwiaty nadają się do jedzenia?
Najbardziej trwałe będą te kwiaty, które mają sztywne łodyżki, a więc róże, goździki, lawenda, malwy, krwawnik, czarnuszka czy nagietki. Do jedzenia nadają się także kwiaty koniczyny, stokrotki, płatki słonecznika, aksamitki, lwie paszcze, nasturcje, ogórecznik czy floks. Nie wolno jeść maków, naparstnicy, bielunia, miłka, tojadu, werbeny ani narcyzów – są trujące. Najlepiej korzystać więc z kwiatów, których zarówno pochodzenia jak i gatunku jesteśmy w zupełności pewni.
Sprawdź przepis na Naleśniki z jadalnymi kwiatami! 🥞🌺
Kwiaty jadalne jako dodatek oraz niebanalna dekoracja ciast i deserów
Kwiaty jadalne doskonale nadają się na dekorację letnich deserów. Beza Pavlova, Eton Mess, proste ucierane ciasto, babeczki z kremem, makaroniki, lody – drobne kolorowe płatki nadadzą im rustykalnego uroku i wakacyjnego charakteru. Można je rozsypać po powierzchni ciasta, wmieszać w krem lub powtykać w gotowy wypiek. Najpiękniej będą jednak wyglądać jako dekoracja tortów. Lato to czas rodzinnych uroczystości – ślubów, chrzcin, rocznic i innych, mniej formalnych spotkań. Prosty biszkoptowy tort pokryty kremem z mascarpone stanie się dziełem sztuki, gdy ułożymy na nim kwiatową kompozycję.
Kwiaty nadają się także do pieczenia. Ogórecznika, nasturcję i bratki można obrać z płatków i powciskać je w kruche ciasto. Najłatwiej można to zrobić, rozpłaszczając kulkę ciasta na rozłożonych płatkach lub rozsypując je na płacie ciasta i delikatnie wałkując. Po upieczeniu ciasteczka posypujemy cukrem i serwujemy do herbaty.
Aromat kwiatów jadalnych jadalnymi w daniach, deserach i napojach
Niektóre kwiaty oprócz pięknego wyglądu mają też mocny zapach, co dodatkowo może uatrakcyjnić deser. Płatki róży na torcie z wodą różaną i pistacjami czy lawenda w cieście z migdałami i cytryną będą prezentować się fantastycznie i wzbogacać aromat wypieku. Pamiętajmy jednak, że kwiaty czosnku czy oregano przez swój zapach niekoniecznie będą pasować do słodkich dań, ale dodadzą uroku sałatkom, twarożkom, kanapkom czy risotto. Korzystajmy z nich, póki trwa lato!
Zobacz również:
Wiosna w kuchni - kwiaty na talerzu 🌺
Link do inspiracji: https://wszystkiegoslodkiego.pl/lifestyle/kwiaty-na-talerzu |
Komentarze