1. Strona główna
  2. Inpiracje
  3. Porady
  4. Jak zrobić idealną bezę?

Jak zrobić idealną bezę?

Idealna beza z kremem i truskawkami

Przygotowanie składników i narzędzi:

 

 Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać jest to, że piana z białek nie ubije się dobrze, jeśli będzie miała kontakt z tłuszczem lub wodą. Dlatego:

  • naczynie i mieszadła do ubijania powinny być idealnie czyste i osuszone,
  • białka należy bardzo starannie oddzielić od żółtek (w żółtkach zawarty jest tłuszcz), odrobina żółtka spowoduje, że białka nie ubiją się dobrze.

Temperatura białek – najlepiej ubijają się białka w temperaturze pokojowej z jajek kilkudniowych.

Cukier – najlepszy do przygotowania bezy jest cukier drobny (najlepiej się rozpuszcza) lub tradycyjny cukier kryształ. Można też wymieszać cukier kryształ z cukrem pudrem.

Piekarnik, forma, składniki – wszystko, czego będziemy potrzebować do upieczenia bezy, należy przygotować przed ubijaniem. Piekarnik nagrzać do wymaganej temperatury, blachę z wyposażenia piekarnika posmarować lekko masłem i wyłożyć papierem do pieczenia, odmierzyć potrzebne składniki tak aby podczas ubijania skoncentrować się na kontrolowaniu ubijanej piany.

 


Przygotowanie bezy:

Białka umieszczone w misce należy ubijać początkowo na niewielkich obrotach, aż się nieco spienią.

Następnie zwiększyć obroty miksera (ale nie na najwyższe i ubijać), aż piana stanie się zwarta, ale nie zupełnie sztywna (najlepiej na przedostatni stopień na skali prędkości obrotów w danym mikserze), daje to największą kontrolę nad ubijaną pianą.

Do powstałej piany nie przerywając ubijania dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce tak aby cukier dokładnie się rozpuścił. Nie dodajemy całej porcji cukru na raz, gdyż piana opadnie i beza się nie uda.

Niektóre przepisy podają, że w celu ustabilizowania struktury bezy należy dodać do niej sok z cytryny, ocet winny lub sól. Ja jednak uważam, że dobrze ubite białka, nie potrzebują żadnych dodatków.

Zobacz sprawdzony sposób na ubicie piany z białek💡


Pieczenie (suszenie) bezy:

Ubitą masę bezową natychmiast należy wyłożyć lub wycisnąć z rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką, na wcześniej przygotowaną blachę. Trzeba to zrobić możliwie jak najszybciej (np. nie gładzić zbyt długo blatu bezowego) gdyż masa straci swoje właściwości i beza się nie uda.

Bezę czy beziki należy włożyć do nagrzanego piekarnika.

Suszenie bezy (tak samo jak przygotowanie masy bezowej) wymaga cierpliwości, zazwyczaj prawidłowa temperatura suszenia jest dość niska (80-110°C ), a czas suszenia długi (nawet około 3 godzin). Zdarzają się jednak przepisy, w których bezę piecze się stosunkowo krótko i w wyższej temperaturze. Aby jednak taka beza się udała warto mieć już trochę doświadczenia i przede wszystkim znać swój piekarnik.

Znajomość swojego piekarnika to bardzo ważna kwestia w przypadku robienia bez. Jeśli piekarnik grzeje zazwyczaj zbyt mocno, należy obniżyć temperaturę w stosunku do przepisu np. o 10°C (lub więcej, jeśli jest taka potrzeba). Zbyt wysoka temperatura powoduje bowiem, że cukier w masie zaczyna się karmelizować, beza robi się brązowa i może mieć gorzki posmak palonego cukru. Jeśli natomiast jeszcze nie znamy możliwości swojego piekarnika, bezy na pewno nam je pokażą.

Biała, niepopękana beza to dla niektórych ideał. Jej kolor i gładka powierzchnia to zasługa długiego suszenia w niskiej temperaturze. Im wyższa temperatura tym większe prawdopodobieństwo, że beza będzie lekko popękana i w kremowym odcieniu. Jednak taka rustykalna popękana beza również ma urok.

W czasie przygotowania bez warto pamiętać, iż na ich jakość jak i późniejsze przechowywanie ma wpływ także wilgotność powietrza. Duża wilgotność powoduje, że piana gorzej się zachowuje, a gotowe bezy szybko przestają być suche i wilgotnieją na powierzchni, przechowywanie gotowych bez w lodówce spowoduje, że beza zmięknie, a cukier zacznie się skraplać i powstanie słodka karmelowa rosa.

Suche blaty bezowe najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w zamkniętym pojemniku.


Komentarze


Start Sklep
Przepisy i okazje
Przepisy
Ciasta
Torty i bezy
Drobne wypieki
Ciasta alternatywne
Inne
Desery
Okazje
Szczególny dzień
Party
Cztery pory roku
Owocowe szaleństwo
Inspiracje
Więcej