Błyszczące, biżuteryjne praliny, własnoręcznie przygotowane tabliczki czekolady czy delikatne dekoracje na Twoje wypieki mają jeden wspólny mianownik - dobrze zatemperowana czekolada. To właśnie proces temperowania - czyli w dużym skrócie prawidłowego podgrzewania i następnie schładzania - powoduje, że czekolada ma piękny połysk, dobrze się łamie, a podczas schładzania delikatnie się obkurcza, dzięki czemu możemy łatwo wydobyć ją z formy.
Przeczytaj naszą poradę o temperowaniu czekolady i zobacz, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces w warunkach domowych, jakie akcesoria są do tego potrzebne i do czego można wykorzystać zatemperowaną czekoladę 🍫
Czym jest temperowanie czekolady?
Temperowanie to innymi słowy kontrolowana wstępna krystalizacja - polega na podgrzaniu i schłodzeniu czekolady do odpowiednich, ustalonych temperatur. Masło kakaowe zawarte w czekoladzie składa się z kryształów różnego stopnia - jeden z nich, kryształ beta, ma postać stałą. Jeśli jedynie podgrzejemy czekoladę, rozpuszczając ją, kryształy beta rozszczepią się i pozbawią czekoladę jej stabilnej struktury. W efekcie, straci ona połysk i łamliwość, a na jej powierzchni powstanie biały nalot.
Podgrzewając i chłodząc czekoladę w określonych temperaturach wytwarzamy odpowiednią ilość kryształów beta, które podczas chłodzenia mnożą się i pozwalają nam uzyskać końcowy produkt o idealnych właciwościach.
Należy także pamiętać, aby podczas rozpuszczania czekolada nie pozostawała w bezpośrednim kontakcie ze źródłem ciepła, a naczynie, w którym ją rozpuszczamy było suche.
-
Jaka jest idealna temperatura przy temperowaniu czekolady?
Najważniejszą rzeczą przy temperowaniu czekolady jest odpowiednia temperatura. Niezbędny do tego jest termometr, który pozwoli nam precyzyjnie określić temperaturę podgrzania i chłodzenia. Zakres temperatur będzie się nieznacznie różnił, w zależności od rodzaju czekolady - podgrzewanie nie powinno przekraczać 40°C - 45°C (biała czekolada zawiera więcej, cukru i łatwiej ją przypalić), a chłodzenie odpowiednio 32°C dla ciemnej, 31°C dla mlecznej czekolady i ruby oraz 30°C dla białej.
Termometr cukierniczy wysokiej jakości kupisz w naszym e-sklepie.📩
Do temperowania czekolady najlepiej posiekać tabliczkę na mniejsze kawałki lub używać czekolady w tzw. kaletkach (czyli niewielkich, czekoladowych dropsach). Dzięki temu czekolada będzie się szybciej i bardziej równomiernie rozpuszczać.
-
Po co temperować czekoladę?
Przygotowanie czekoladowych dekoracji, figurek czy korpusów do czekoladek i pralinek wymaga odpowiedniego zatemperowania czekolady. Dzięki temu procesowi czekolada jest idealnie twarda i odpowiednio łamliwa, a podczas chłodzenia delikatnie się obkurcza, co pozwala na sprawne wyjęcie jej z formy. Pozostaje gładka i błyszcząca, a także zyskuje na smaku.
Temperowanie czekolady w mikrofali
-
Krok 1
Czekoladę umieść w misce i podgrzewaj w mikrofali na mocy około 800-1000 W, w interwałach - co 15 sekund przemieszaj czekoladę, aby nie przypaliła się i równomiernie rozpuszczała.
-
Krok 2
Czynność powtarzaj do momentu, aż czekolada niemal całkowicie się rozpuści (pojedyncze kawałki powinny być nadal widoczne w misce).
-
Krok 3
Całość dokładnie mieszamy do momentu, aż wszystkie kawałki czekolady całkowicie się rozpuszczą, a konsystencja zgęstnieje.
-
Krok 4
Dla pewności, czy czekolada została prawidłowo zatemperowana, zanurz w niej końcówkę metalowej szpatułki i odłóż na blat. W ciągu około 3 minut powinna stwardnieć i być skrystalizowana.
Temperowanie czekolady z użyciem kaletek
-
Krok 1
Czekoladę w kaletkach podziel na dwie części w stosunku 70% do 30%. Większą część podgrzewaj interwałowo w podgrzewaczu lub mikrofali na mocy około 800-1000 W (kontroluj temperaturę, nie powinna przekroczyć 45°C).
-
Krok 2
Co 15 sekund przemieszaj czekoladę, aby nie przypaliła się i równomiernie rozpuszczała. Czynność powtarzaj do momentu, aż czekolada całkowicie się rozpuści i osiągnie idealną temperaturę do pracy (dokładne parametry znajdziesz wyżej w części o idealnej temperaturze przy temperowaniu).
-
Krok 3
Do rozpuszczonej czekolady stopniowo dodawaj kaletki - są już zatemperowane, a więc zawierają stałe kryształy. Temperatura obniża się, a czekolada wyraźnie gęstnieje. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia.
-
Krok 4
Dla pewności, czy czekolada została prawidłowo zatemperowana, zanurz w niej końcówkę metalowej szpatułki i odłóż na blat. W ciągu około 3 minut powinna stwardnieć i być skrystalizowana.
Temperowanie czekolady na chłodnej (marmurowej lub granitowej) powierzchni
-
Krok 1
Czekoladę rozpuść w temperaturze 40-45°C. 2/3 rozpuszczonej czekolady wylej na chłodną powierzchnię (blat) z marmuru lub granitu.
-
Krok 2
Używając szpachli, rozprowadzaj czekoladę po powierzchni, cały czas utrzymując ją w ruchu.
-
Krok 3
Kontynuuj do momentu, aż czekolada zacznie wyraźnie gęstnieć (temperatura powinna spaść o około 4-5 stopni poniżej temperatury pracy podanej dla każdego rodzaju czekolady). Na tym etapie czekolada opadając ze szpachelki powinna tworzyć tzw. "górki".
-
Krok 4
Upłynnioną czekoladę przelej do pozostałej 1/3. Wymieszaj, aby wyrównać temperaturę.
-
Krok 5
Dla pewności, czy czekolada została prawidłowo zatemperowana, zanurz w niej końcówkę metalowej szpatułki i odłóż na blat. W ciągu około 3 minut powinna stwardnieć i być skrystalizowana.
Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-temperowac-czekolade |
Komentarze