Świat Natury - woda, słońce, powietrze. Tak dojrzewają laski wanilii, które są sprowadzane z najdalszych zakątków świata. Zobacz jak powstaje wanilia, jakie są jej rodzaje i gdzie jest uprawiana. Odkryj produkty Ze Świata Natury od Dr. Oetkera. Daj się zainspirować bogactwem przepisów z dodatkiem prawdziwej wanilii!
Sernik, tarta, szarlotka, beza czy crème brûlée z dodatkiem prawdziwej wanilii? Koniecznie wypróbuj nasze przepisy z dodatkiem prawdziwej wanilii.
Wanilia – jest to gatunek pnącza z rodziny storczykowatych. Zalicza się ją do waniliowych orchidei, których rodzajów mamy ponad 100. Można ją spotkać dziko rosnącą w strefie tropikalnej Ameryki Środkowej i Południowej, a jej największe plantacje znajdują się na Madagaskarze.
Wanilia to tak właściwie pnącze, dopiero owoce tego pnącza rodzą żółto-zielone kwiaty, które zakwitają raz na kilka lat. Kwiaty są zapylane i po upływie około 9 miesięcy powstaje zielony strąk (wyglądem przypominający fasolkę szparagową), a z niego po długim i starannym procesie parzenia i suszenia - laska wanilii.
Obecnie wanilia jest jedną z najdroższych przypraw świata. Madagaskar jest jej największym producentem (pokrywa 80% zapotrzebowania na wanilię na świecie), ponieważ to właśnie tam odkryto metodę ręcznego zapylania kwiatów o której opowiemy w dalszej części artykułu.
Wanilia powstaje w kilkuetapowym procesie. Początkowo jako pnącze pnie się po pniach innych drzew, które jej służą jako podpory. Do XIX wieku ojczyzną wanilii był Meksyk, ponieważ występowały tam określone odmiany pszczół i kolibry, które, zwabiane zapachem, zapylały kwiaty wanilii. Dopiero na burbońskiej wyspie Reunion odkryto metodę ręcznego zapylania kwiatów. Kwiat wanilii otwiera się zaledwie na jeden dzień i można go zapylić tylko przez kilka godzin. Kobiety zwane swatkami każdego dnia doglądają pnących się lian wanilii w poszukiwaniu gotowych do zapylenia kwiatów. Jeśli proces zapylania przebiegnie pomyślnie, w 9 miesięcy po zapyleniu w miejscu kwiatu pojawi się zielony strąk. Następnie wanilię wkłada się do gorącej wody, aby przerwać jej proces wzrostu. Laski owija się wełnianym kocem na 2 dni. Po tym czasie wanilia suszona jest na słońcu przez około dwie, trzy godziny każdego dnia przez około 6 tygodni. Następnie laski wanilii suszone są w cieniu, na kratach i sortowane. Na koniec leżakują z skrzyniach przez około 2 miesiące. Szczegóły o tym jak krok po kroku powstaje wanilia obejrzysz i przeczytasz poniżej.
Od plantacji do najdalszych zakątków świata
czyli jak krok po kroku
powstaje
laska wanilii
Uprawa najdroższej przyprawy świata jest bardzo wymagająca. Potrzeba do niej dużo cierpliwości, ponieważ pierwszych plonów należy spodziewać się po około trzech, czterech latach. Co ciekawe, wanilię można spotkać na dzikich terenach – to właśnie tam pnie się do pniach innych drzew, oplata swymi lianami inne rośliny i wykorzystuje je jako podporę.
Do uprawy wanilii potrzeba zarówno cienia jak i nasłonecznienia. Niezbędny jest ciepły klimat i odpowiednia wilgotność powietrza. Aby mogła nas zachwycić swoim pysznym smakiem trzeba o nią bardzo starannie dbać.
Kwiat wanilii zakwita tylko raz na dwa lub trzy lata, a otwiera się tylko na kilka godzin w ciągu dnia! Z tego powodu kobiety tzw. swatki ręcznie zapylają kwiaty. Codziennie kobiety przechadzają się pomiędzy pnączami i poszukują gotowych do zapylenia kwiatów wanilii pośród lian. Jedna swatka potrafi zapylić aż tysiąc kwiatów dziennie!
Zbiory strąków wanilii odbywają się po około 9 miesiącach od zapylenia kwiatu. Przy zerwaniu owoce wanilii są zielone i bezwonne. Poniżej opisujemy co musi się zadziać, żeby wanilia uzyskała brązowy kolor i wyrazisty aromat.
Strąki wanilii są umieszczane w wiklinowych koszach i zanurzane w wodzie na około trzy minuty. Temperatura wody wynosi ok. 60-70°C. Gotowanie w wodzie na ma celu uelastycznić strąki wanilii i zatrzymać ich wzrost.
Po gotowaniu strąków ma miejsce ich parzenie. Z wody strąki przerzucane są na wełniane koce i otulane nimi przez 2 dni. Pozbywają się w ten sposób wody i powoli nabierają brązowego koloru, utrzymując ciepło. Powoli zaczynają również wydzielać słodki aromat.
Wanilia suszona jest na słońcu przez około dwie, trzy godziny każdego dnia. Cały proces trwa około 6 tygodni, ale oczywiście wszystko zależy od pogody. W czasie suszenia słońce nie może być zbyt silne.
W procesie suszenia na słońcu strąki wanilii tracą aż połowę swojej masy. Nabierają lśniącego wyglądu, intensywnego zapachu i zmarszczek.
Odbywa się na specjalnych przewiewnych kratkach. Dzieje się tak, aby umożliwić przepływ powietrza z każdej strony. Podczas tego procesu na powierzchni wanilii powstaje wanilina, która tworzy charakterystyczne kryształki (zwane szronem). To właśnie ona sprawia, ze aromat wanilii jest tak intensywny. Z kolei ziarenka wanilii, które znajdują się we wnętrzu nadają lasce wanilii dodatkowego aromatu, i niepowtarzalnego smaku!
Proces sortowania lasek wanilii jest bardzo dokładny. Każda z nich jest wielokrotnie doglądana. Sortowanie odbywa się pod kątem jakości i długości lasek. Laski wanilii są masowane, a następnie układane w wiązki.
Wiązki lasek wanilii są przechowywane w drewnianych skrzyniach. Każda taka skrzynia jest wyłożona woskowanym pergaminem, który nie przepuszcza powietrza i powoduje, że laska wanilii dojrzewa. Skrzynie ze snopkami lasek wanilii są regularnie doglądane.
Po takim długim i dokładnym procesie laski wanilii trafiają w najdalsze zakątki świata, w tym również do naszych kuchni 🙂
Wanilia uprawiana jest w ciepłym i wilgotnym klimacie. Największe uprawy wanilii znajdują się na Madagaskarze i w Indonezji. Uprawia się ją również w Meksyku, Ugandzie, Indiach, Papui Nowej Gwinei, na archipelagu Tonga, a także na Tahiti. W zależności od rejonu uprawy, wanilia ma inny smak, dla przykładu laska wanilii z upraw w Meksyku ma orzechowy, korzenny smak, a ta z Madagaskaru słodki i karmelowy.
Jest ich ponad 100! Najbardziej znane odmiany wanilii to planifolia (wanilia Bourbon), pompona i tahitensis. Z tych trzech odmian planifolia jest tą, która jest najbardziej ceniona ze względu na swój głęboki aromat i słodki smak.
Czy już wiesz wszystko o wanilii? Sprawdź się! Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki quiz, który sprawdzi Twoją wiedzę o królowej wśród przypraw – lasce wanilii!
Wanilię możemy spotkać pod różnymi postaciami:
laska wanilii, pasta, ekstrakt waniliowy, a także cukier z wanilią.
Daj się zainspirować
waniliowymi produktami
Produkty waniliowe jak i wanilię w najczystszej postaci
znajdziesz m.in. w naszym Sklepie Internetowym.