Croissant
Croissant to wyjątkowy rogalik o delikatnej strukturze, pełen maślanego smaku. Upieczony z rana wypełni dom pięknym zapachem zapraszającym na słodkie śniadanie.Klasyczny croissant, z dużymi bąbelkami powietrza w środku potrzebuje trzech dni na przygotowanie, pomiędzy poszczególnymi etapami przygotowania ciasto wymaga bowiem odpoczynku w niskiej temperaturze. Po tym czasie ciasto ma wewnątrz duże bąbelki powietrza, jest delikatne a jego smak pełniejszy.
Jeśli nie chcesz czekać tak długo, przygotuj croissanty tak jak proponuję w przepisie. Mają mniejsze bąbelki ale są równie smaczne.
- Czas potrzebny na przygotowanie przepisu
- Poziom trudności
- Trudny
Przygotowanie | Pieczenie | Spoczynkowy |
---|---|---|
|
|
|
Przygotowanie Croissant:
-
Krok 1
Do wody wsyp drożdże, wymieszaj dokładnie aby się rozpuściły.
-
Krok 2
Mąkę przesiej do miski, dodaj sól, cukier i wymieszaj. Dodaj rozpuszczone w wodzie drożdże i wyrabiaj za pomocą miksera z hakiem do zagniatania ciasta. Krótko po zagnieceniu dodaj miękkie masło i dalej wyrabiaj, aż ciasto będzie elastyczne i nie będzie się kleić.
-
Wszystkiego Słodkiego poleca
Masło Kerrygold jest wyśmienite nie tylko do pieczywa, idealnie nadaje się do gotowania, pieczenia, wzbogacania zup i sosów. Całkowicie naturalne, nie zawiera konserwantów oraz sztucznych dodatków. Masło wytwarzane jest na bazie śmietanki z mleka krowiego. Charakteryzuje je pełna zawartość tłuszczu 82%, kremowy smak oraz wysoka zawartość beta karotenu.
-
Krok 3
Gotowe ciasto przełóż do miski, przykryj folią spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia na ok. 1h.
-
Krok 4
Po tym czasie rozwałkuj ciasto na prostokąt, złóż je, zawiń w folię spożywczą lub schowaj do szczelnego plastikowego pojemnika i wstaw do lodówki na kilka godzin (ja zostawiłam na całą noc).
-
Krok 5
250 g miękkiego masła włóż do woreczka, dokładnie wyrównaj, zamknij szczelnie woreczek i włóż do lodówki.
-
Krok 6
Zimne masło wyjmij z lodówki na chwilę aby odtajało, następnie usuń woreczek tak aby nie naruszyć za mocno kształtu maślanego blatu. Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj na oprószonym mąką blacie na prostokąt. Ułóż na połowie blat z masła. Za pomocą noża rozzmaruj ostrożnie masło blisko krawędzi ciasta.
-
Krok 7
Ciasto złóż łącząc brzegi i rozwałkuj na prostokąt, a następnie 1/3 cista złóż do wewnątrz, zamknij posostałą 1/3 ciasta. Powtórz tę czynność. Zawiń w folię spożywczą i odłóż do lodówki na ok. 1h (czas będzie zależał od temperatury otoczenia, jeśli jest ciepło trzeba będzie wydłużyć nieco czas schładzania).
* Najważniejsza na tym etapie jest odpowiednia temperatura ciasta i masła. Nie mogą być za ciepłe aby masło nie wypływało, ale też nie za zimne (wówczas masło będzie zbyt twarde aby równomiernie je rozwałkować między warstwami ciasta).
-
Krok 8
Po schłodzeniu wyjmij ciasto, rozwałkuj i składaj dwukrotnie jak w poprzednim etapie. Ponownie schłodź w lodówce.
Po tym czasie powtórz te czynności 3 raz, zawiń szczelnie ciasto aby nie wysychało i odłóż do lodówki na ok. 2-3h aby dobrze się schłodziło. Ciasto do wałkowania na croissanty musi być zimne.
-
Krok 9
Zimne ciasto rozwałkuj na długi prostokąt o grubości ok. 3-4 mm. Nożykiem zetnij brzegi.
-
Krok 10
Z ciasta wycinaj długie trójkąty o szerokiej podstawie. Zwijając nie zbyt ściśle formuj rogaliki (wyjdzie ok. 10-12 sporych croissantów).
-
Krok 11
Uformowane croissanty ułóż na blasze do pieczenia wyłożonej papierem lub matą silikonową. Posmaruj wierzch białkiem i odstaw do wyrośnięcia w miejsce bez przeciągów i wahań temperatury na ok. 2-2,5h.
-
Krok 12
Piekarnik nagrzej do temperatury 200°C. Gotowe croissanty posmaruj drugi raz białkiem i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz ok. 18-20 minut do zarumienienia. Po upieczeniu wystudź na kratce.
Warto wiedzieć:
- Co oznacza wartość "W" w mące? Wskaźnikiem "W" opisuje się siłę mąki.
- Co to jest siła mąki? Siła mąki to zdolność wchłaniania przez nią wody w czasie wyrabiania i utrzymania dwutlenku węgla w cieście podczas wyrastania. Jest ona ściśle związana z ilością zawartego w mące glutenu (czyli białka). Im więcej białka w mące, tym jest ona silniejsza a tym samym wchłonie więcej wody i wytrzyma długi proces wyrastania.
- Ciasto na croissanty najlepiej przygotowywać w pomieszczeniu, w którym temperatura nie jest zbyt wysoka. Za ciepłe otoczenie czy nagrzany blat spowoduje, że drożdże w czasie wałkowania zaczną mocno pracować i zapanowanie nad tym procesem będzie bardzo trudne. Skomplikuje to znacznie cały etap wałkowania, a efekt może nie wynagrodzić wysiłku.
- Ciasto na croissanty można z powodzeniem mrozić. Najwygodniej przygotować rogaliki z ciasta, położyć np. na tacy i wstawić do zamrożenia. Zamrożone przechowywać w szczelnym pojemniku.
- Przed pieczeniem zamrożone croissanty przełóż do lodówki aby się rozmroziły. Rozmrożone wyłóż na blasze i wystaw do temperatury pokojowej na czas wyrastania.
Link do przepisu: https://wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/ciasta-francuskie-i-polfrancuskie/croissant-francuski-rogalik |
Przepis w Waszym wykonaniu
1 / 1
Komentarze