1. Strona główna
  2. Ciastopedia
  3. A
  4. Aquafaba

Aquafaba

Aquafaba w szklance i ciecierzyca,

Aquafaba

Aquafaba to płyn, do którego podczas gotowania ciecierzycy migrują substancje roślinne, między innymi białka i skrobie. Co ciekawe nazwa aquafaba (powstała z połączenia dwóch łacińskich słów: aqua (woda)faba (fasola) nie odnosi się jedynie do wody po gotowaniu ciecierzycy, ale ogólnie do płynu powstającego po gotowaniu nasion strączkowych. Jednak najlepsze efekty w pieczeniu uzyskuje się z wody po ciecierzycy i białej fasoli.

Kto wpadł na genialny pomysł użycia wody po gotowaniu strączków?

Jej odkrycie przypisuje się Wohltowi Goose, Amerykaninowi  i inżynierowi oprogramowania, który poszukiwał zamiennika białka jaja. Swoją pracę oparł na doświadczeniach Joela Roessela – tenora z Francji, który zauważył, że wodę po gotowaniu czerwonej fasoli można ubić z cukrem. Jednak piana nie była wystarczająco stabilna, żeby bez dodatkowych składników przygotować z nich bezę. Kilka miesięcy później,  para francuskich smakoszy pokazała w filmie, że płyn z ciecierzycy, można ubić na piankę i wykorzystać w czekoladowym ganache, aby przygotować pyszny, puszysty deser.

W międzyczasie Wohlt eksperymentował z wegańskimi białkami jaj. Słysząc o filmie, zastanawiał się, jak piankę z ciecierzycy można wykorzystać do przygotowania stabilnej wegańskiej bezy. Okazało się, że przy odpowiednich proporcjach  można stworzyć wegańską bezę, strukturą i smakiem podobną do bezy z białek jaj. Wohl stworzył wegańską bezę z wody po ciecierzycy i cukru, którą opublikował na popularnym fanpage’u  na facebooku: What Fat Vegans Eat. Okazało się to prawdziwym przełomem. który zrewolucjonizował kuchnię wegańską!

Jakie właściwości posiaga aquafaba?

Aquafaba posiada właściwości podobne do tych co białka jaj, czyli emulgujące, pieniące i zagęszczające. Jedno jajko można zastąpić 3 łyżkami aquafaby. Ubita z cukrem aquafaba jest sztywna, biała i gęsta.

Aquafaba – zamiennik białka jaj dla wegan czy osób nietolerujących nabiału

Aquafaba stanowi świetny zamiennik białek jaj w diecie wegańskiej czy dla osób nietolerujących lub z alergią na nabiał. Dzięki temu wynalazkowi weganie mogą cieszyć się smakiem bez, czekoladowych musów, makaroników i innych deserów, które w standardowych recepturach zawierają białka jaj. Na Wszystkiego Słodkiego w kategorii wegańskie można znaleźć wiele ciast i deserów z jej wykorzystaniem.

 
Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej