1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Powidła śliwkowe: 5 sposobów na powidła ze śliwek

Powidła śliwkowe: 5 sposobów na powidła ze śliwek

Powidła śliwkowe a'la nutella w miseczce - Wszystkiego Słodkiego
Powidła śliwkowe a'la nutella w miseczce - Wszystkiego Słodkiego
Zaktualizowano:

Uwielbiasz jesiennie smaki i zapachy? Szukasz sposobu na ich zachowanie bez względu na porę roku? Swoje ulubione przysmaki bez problemu możesz zamknąć w słoiczku. Jak to zrobić? Wystarczy, że dowiesz się, jak zrobić powidła ze śliwek! Sprawdź najsmaczniejsze przepisy i rozkoszuj się smakiem popularnych węgierek przez cały rok.


5 sposobów jak zrobić powidła ze śliwek

  1. Klasyczne powidła śliwkowe bez cukru
  2. Powidła śliwkowe a’la Nutella
  3. Gotowane powidła śliwkowe
  4. Powidła śliwkowe z piekarnika
  5. Smażone powidła ze śliwek bez mieszania

Dżem śliwkowy a powidła – czym się różnią?

Pewnie nie raz na sklepowych półkach zdarzyło Ci się zauważyć zarówno dżem, jak i powidła śliwkowe. Czym różnią się oba produkty? Przede wszystkim sposobem przygotowywania oraz strukturą. Dżemy można zrobić z różnego rodzaju owoców. Całość powstaje dzięki odparowaniu wody w trakcie gotowania masy w garnku.

  • Warto wiedzieć!

    Konsystencja dżemu nie jest zupełnie gładka tak jak w przypadku marmolady – wyraźnie wyczuwalne są kawałki użytych śliwek.


W przypadku powideł śliwkowych wyczuwalny jest nie tylko miąższ, ale również skórki . Struktura jest gęsta i zbita, ale nie sprawia trudności w trakcie smarowania. Masa powstaje wskutek smażenia albo kilkugodzinnego gotowania w szerokim, dużym garze. Do stworzenia klasycznych powideł śliwkowych potrzebne są wyłącznie słodkie owoce i odrobina cukru, więc sam sposób przygotowania nie jest skomplikowany. Wymaga jednak poświęcenia czasu, ale smak rekompensuje każdą chwilę spędzoną w kuchni!


Powidła śliwkowe – do czego wykorzystać?

Kiedy nadchodzi odpowiedni czas na śliwki? Najsłodsze owoce kupisz w okresie letnim, chociaż to przysmak przywołujący smak jesieni. Na straganach możesz je spotkać już na początku sierpnia. Pamiętaj jednak, aby były naprawdę słodkie i dojrzałe, bowiem do klasycznych powideł nie dodaje się dużo cukru Do czego można je wykorzystać? Przetwory sprawdzą się nie tylko na kanapce albo chrupiącym toście.

  • Powidła śliwkowe swobodnie możesz użyć jako nadzienie do naleśników.
  • Świetnie sprawdzą się również w połączeniu z kruszonką jako delikatna, rozpływająca się w ustach tarta.
  • Śliwki odnajdują się również w duecie z ciastem kruchym i drożdżowym.
  • Owoce mogą także stać się elementem delikatnego sernika.
  • Powidła śliwkowe są także wykorzystywane do czekoladowych babeczek oraz jako warstwa aromatycznego, zimowego piernika.

Z pewnością wypełnione nimi słoiczki nie będą zbyt długo czekać w spiżarni na ich spałaszowanie – możliwości właściwie się nie kończą!


Jak zrobić powidła śliwkowe?

Węgierki, mirabelki a może renklody? Właściwie każdą odmianę śliwki można wykorzystać do przygotowania powideł. Najważniejsze, aby wybrane owoce były naturalnie słodkie – dzięki temu nie będziesz musiała dodawać zbyt wiele cukru. Bardzo ważny jest nie tylko sam produkt. Zanim zajmiesz się krojeniem i wyciąganiem pestek, powinnaś wiedzieć, jak zrobić powidła za śliwek. Wszystko zależy od rodzaju przepisu oraz dodatkowych składników. Spokojnie, na pewno dasz sobie radę. Obiecujemy, że wyjdzie pysznie!


1. Klasyczne powidła śliwkowe bez cukru

Zależy Ci na przygotowaniu powideł śliwkowych bez cukru? Klasyczne przepisy właśnie takie są! Dojrzałe owoce nie potrzebują żadnych dodatków. Wymagają jednak długiego smażenia. Z pewnością nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które szukają sposobu na powidła śliwkowe bez mieszania – jeśli nie przypilnujesz masy, całość przywrze do dna garnka i zacznie się przypalać.

  • Jak się robi powidła ze śliwek – klasyczna odsłona:

    1. Owoce wydryluj i pokrój na połowy. Pamiętaj, aby najpierw je umyć.
    2. Śliwki przełóż do szerokiego garnka o grubym dnie.
    3. Smaż całość i co jakiś czas mieszaj. Nie zapomnij o zdjęciu pokrywki!
    4. Gdy zauważysz, że masa zgęstniała i swobodnie odrywa się od całości podczas nakładania na łyżkę, oznacza to, że Twoje klasyczne powidła śliwkowe są już gotowe.

    Masę przekładaj zawsze do czystych i wyparzonych słoików. Ilość owoców dostosuj do własnych preferencji – wszystko zależy od tego, jak duże zapasy powideł śliwkowych bez cukru chcesz przygotować.


2. Powidła śliwkowe a’la Nutella

Szukasz sposobu na urozmaicenie klasycznego przepisu? Przygotuj powidła śliwkowe a’la nutella! Twoi bliscy na pewno z chęcią spałaszują Twoje domowe przetwory na słodkie śniadanie albo kolację. Uważaj, ten smak potrafi uzależniać - największe łasuchy pochłaniają powidła tylko łyżeczką!

  • Jak zrobić powidła śliwkowe z kakao – składniki:

    Jeżeli zależy Ci na gładkich powidłach śliwkowych, możesz zagotowaną masę najpierw zblendować, a dopiero potem połączyć ją z ciemnym kakao. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Takie domowe powidła z pewnością urozmaicą Ci oraz reszcie domowników chłodniejszy, jesienny poranek. Słodkie kanapki albo tosty będą świetnie komponować się z kubkiem gorącego mleka.

    Zobacz cały przepis na powidła śliwkowe a'la nutella

    Powidła śliwkowe a'la nutella z dodatkiem kakao - Wszystkiego Słodkiego

3. Gotowane powidła śliwkowe – mix lata i jesieni

Oprócz klasycznych powideł śliwkowych możesz również przygotować aromatyczny dżem w połączeniu z innym owocem. Jeżeli szukasz sposobu na połączenie ze sobą lata oraz jesieni, poza renklodami wybierz jeszcze brzoskwinie. Ten owocowy mix na pewno zawróci Ci w głowie i przywoła miłe wspomnienia ciepłych dni.

  • Jak zrobić aromatyczne powidła śliwkowe z brzoskwiniami – lista zakupów:

    Po przygotowaniu domowego dżemu śliwkowo-brzoskwiniowego zapomnisz o dostępnych w sklepach gotowcach. Dodatek wanilii podkręca smak i sprawia, że trudno odłożyć słoiczek na swoje miejsce w lodówce lub na spiżarnianej półce.

    Dżem z brzoskwiniami i śliwkami w kubeczku - Wszystkiego Słodkiego

4. Powidła śliwkowe z piekarnika

Nie wiesz, jak smażyć powidła śliwkowe i obawiasz się, że zajmie Ci to zbyt dużo czasu? Jeśli zależy Ci na szybkim, ale domowym rozwiązaniu, powinnaś dowiedzieć się, jak zrobić powidła śliwkowe z piekarnika! To rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za zbyt długim przebywaniu w kuchni. Wystarczy, że umyte i wydrylowane owoce umieścisz w brytfance i posypiesz je cukrem. Możesz również dodać przyprawy korzenne takie jak cynamon czy goździki, które nadadzą niepowtarzalnego smaku i aromatu Twoim powidłom. Całość włóż do gorącego pieca nagrzanego od 180 do 200℃ – czas zależy od struktury owoców. 

Według niektórych to idealny przepis na szybkie powidła śliwkowe bez mieszania. Jeśli jednak chcesz, aby całość piekła się równomiernie, warto je czasem przemieszać. Gotową masę przełóż do słoiczków.


5. Smażone powidła ze śliwek bez mieszania

Jeśli lubisz korzenne, wyraziste smaki, nasz przepis na konfiturę ze śliwek z cynamonem na pewno Ci zasmakuje. Będziesz potrzebować tylko 3 składników oraz garnek o szerokim dnie.

  • Jak smażyć powidła śliwkowe z cynamonem – produkty:

    • śliwki węgierki,
    • cukier biały,
    • cynamon
    Konfitura ze śliwek z cynamonem w słoiczku - Wszystkiego Słodkiego

To nasz pomysł na powidła śliwkowe bez mieszania. Dlaczego technika jest inna? Ponieważ owoce należy włożyć do garnka, dopiero gdy na jego dnia utworzy się najpierw gęsty syrop cukrowy. Pamiętaj, aby śliwki dodawać stopniowo – dzięki temu nie przykleją się do dna. Takie powidła śliwkowe możesz swobodnie wyjadać nawet prosto z rondelka. Uważaj, tylko żeby się nie poparzyć w trakcie pałaszowania!

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/powidla-sliwkowe-5-sposobow-na-powidla-ze-sliwek

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej