1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Jak dobrze ubić śmietankę?

Jak dobrze ubić śmietankę?

Mus truskawkowy z bitą śmietaną
Mus truskawkowy z bitą śmietaną
Zaktualizowano:

Podstawą większości kremów do ciast i tortów jest śmietanka kremówka. Można ją wykorzystać jako przełożenie wielu wypieków, ale świetnie sprawdzi się również jako baza do deserów na zimno czy dodatek do lodów.  Na pierwszy rzut oka banalna w przygotowaniu bita śmietana może jednak przysporzyć kłopotów - zbyt rzadka lub zwarzona potrafi zepsuć cały efekt naszego ciasta. Co zrobić, żeby dobrze ubić śmietankę?

Poniżej kilka rad, dzięki którym ubijanie kremówki nie będzie już wyzwaniem! W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a mianowicie: jaką śmietankę wybrać – 30 czy 36%, jaka powinna być jej temperatura przed ubijaniem, w czym i jak ją ubijać. Rozwiejemy także Twoje wątpliwości na temat tego dlaczego śmietanka się zwarzyła i czy można ją w jakiś sposób uratować.


W tym artykule przeczytasz:

1. Jaką śmietankę wybrać do ubijania?

2. Odpowiednia temperatura śmietanki

3. W jakim naczyniu ubijać śmietankę?

4. Jak dobrze ubić śmietankę kremówkę na sztywno?

5. Śmietan-fix do kremówki. Jak go używać?

6. Dlaczego śmietanka się zwarzyła?

7. Zwarzona śmietana kremówka. Co zrobić?

8. Jak wykorzystać bitą śmietanę?

 


1. Jaką śmietankę wybrać do ubijania?

Jeśli chcesz, aby po ubiciu śmietanka pozostawała stabilna, bezpiecznie jest użyć wersji o większej zawartości tłuszczu. Słodka śmietana, czyli tak zwana kremówka 30% lub tortowa 36% to najlepszy wybór. Przy mniejszej zawartości tłuszczu nie ubijemy śmietany do sztywnej, pożądanej konsystencji.

Śmietanka 30% świetnie sprawdzi się przy kremach z dodatkiem mascarpone - serek zadziała tutaj jak naturalny stabilizator, a mniejsza zawartość tłuszczu w kremówce nada kremowi lekkości.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach śmietanki, zajrzyj do naszej Ciastopedii.


2. Odpowiednia temperatura śmietanki 30 lub 36%

Śmietanka musi być bardzo dobrze schłodzona – idealnie, jeśli spędzi w lodówce przynajmniej 12 godzin. Warto, aby naczynie, w którym będziemy ubijali śmietanę również było schłodzone (tutaj wystarczy jednak około 15 minut w lodówce czy zamrażarce).


3. W jakim naczyniu ubijać śmietankę?

Najbezpieczniej jest ubijać śmietankę w metalowej lub szklanej misce. Plastikowa może przenosić zapachy poprzednich składników czy potraw, a także łatwiej osadza się na niej tłuszcz. Dlatego należy też zadbać o to, żeby miska było dokładnie umyta i osuszona.


4. Jak dobrze ubić śmietankę kremówkę na sztywno?

Poniżej znajdziesz wskazówki jak krok po kroku dobrze ubić śmietankę kremówkę (30% lub 36%).

  • Krok 1

    Schłodzoną śmietankę wlej do naczynia i według uznania dodaj cukier puder.

  • Krok 2

    Ubijaj ją na średnich obrotach do momentu, w którym śmietana będzie już na tyle gęsta, że utrzyma się na końcówce miksera tworząc charakterystyczny „czubek”. Dla pewności możesz odwrócić miskę do góry nogami i sprawdzić, czy jej zawartość nie wyląduje na podłodze (robisz to na własną odpowiedzialność ;)

    Ubita śmietanka na sztywno

5. Śmietan-fix do kremówki. Jak go używać?

Jeżeli nadal masz obawy, że nie dasz rady ubić śmietanki do pożądanej, gęstej konsystencji, możesz wspomóc się śmietan-fixem Dr. OetkeraZawartość skrobi sprawi, że śmietana szybko się ubije, nie podejdzie wodą i będzie stabilna, co jest ważne zwłaszcza przy śmietanowych kremach, którymi przełożone jest ciasto. Jedno opakowanie śmietan fix 9g wystarczy do ubicia 250 ml śmietanki. Zawartość torebki wystarczy wsypać do lekko podbitej śmietany i ubijać dalej do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Więcej o tym jak ubić śmietankę ze śmietan-fixem przeczytasz w poradzie czym jest śmietan-fix.


6. Dlaczego śmietanka się zwarzyła

Jeśli obroty miksera będą zbyt wysokie lub ubijanie będzie trwało zbyt długo, śmietana może się zwarzyć – zauważysz, że nie jest gładka i jednolita, ale ma rozwarstwioną, grudkowatą konsystencję. Jest to pierwszy krok do uzyskania masła, jednak taka śmietana nie nadaje się już do użycia w cieście lub deserze.

Wiele zależy również od miksera, którym ubija się śmietankę. Na rynku dostępne są roboty o różnej mocy i skali prędkości. Warto poświęcić chwilę i obserwować na jakim trybie i przy jakich obrotach nasz sprzęt działa najbardziej efektywnie.


7. Zwarzona śmietana kremówka. Co zrobić? Jak ją uratować?

Jest kilka sposobów na uratowanie zwarzonej śmietany kremówki, w zależności od jej finalnego przeznaczenia oraz stopnia zwarzenia.

Jeśli podczas ubijania śmietanki zauważysz, że jej konsystencja przestaje być jednolita i zaczyna przypominać kaszę mannę, przerwij ubijanie i dodaj kilka łyżek zimnej śmietany i miksuj dalej. Ta metoda pomoże jednak w przypadku, kiedy śmietanka jest bardzo lekko zwarzona i tłuszcz nie oddzielił się jeszcze od kremu.

Jeżeli ubijając śmietankę zauważysz, że wyraźnie się rozwarstwiła, tworząc grudki tłuszczu, spróbuj podgrzać masę śmietanową na małym ogniu lub w kąpieli wodnej i dodaj łyżkę żelatyny rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody. Mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji i schłodź w lodówce przez 1-2 godziny. Ponownie zmiksuj śmietankę - możesz delikatnie wmieszać do niej zblendowane owoce lub ostudzoną, roztopioną czekoladę. Uzyskasz w ten sposób pyszny mus, który można wykorzystać na wiele sposobów!


8. Jak wykorzystać bitą śmietanę?

Poniżej znajdziesz kilka naszych sprawdzonych przepisów na ciasta, torty i desery do których możesz wykorzystać bitą śmietanę.

  • Tort urodzinowy z bitą śmietaną

    Jeżeli chcemy wykorzystać ubitą śmietankę do przełożenia tortu, warto podczas ubijania dodać do niej serka mascarpone. Dzięki temu krem będzie sztywny i stabilny i nie rozjedzie się pod ciężarem biszkoptu. Sprawdź nasz przepis na tort w kształcie piłkarskiej koszulki – połączenie bitej śmietany z delikatnym, waniliowym biszkoptem i truskawkowym dżemem to strzał w dziesiątkę na każde urodzinowe przyjęcie!

    Zobacz przepis na ✔️ Tort urodzinowy koszulka

    Tort urodzinowy z bitą śmietaną w kształcie koszulki
  • Jabłecznik z bitą śmietaną

    Klasyczne i kultowe połączenie delikatnie kwaskowatych jabłek z bitą śmietaną, która nadaje ciastu lekkości! Bita śmietana to idealny kompan szarlotek i wszelkich kruchych ciast z owocowym nadzieniem!

    Zobacz przepis na ✔️ Jabłecznik z bitą śmietaną

    Jabłecznik z bitą śmietaną
  • Tort bezowy z waniliową bitą śmietaną i Beza Pavlova Banoffee

    Kolejne połączenie idealne, czyli słodka chrupiąca beza i delikatna bita śmietana w towarzystwie ulubionych dodatków i owoców. Ciasta z wykorzystaniem bezy robią wrażenie nie tylko ze względu na niebiański smak, ale również pięknie prezentują się na stole! 

    Zobacz przepis na ✔️ Tort bezowy lub Pavlova Banoffee

    Tort bezowy z waniliową bitą śmietaną
  • Domowe gofry lub budyń z bitą śmietaną

    Nawet najprostszy deser czy drugie śniadanie zyskają w oczach Twoich domowników kiedy do dekoracji użyjesz bitej śmietany. To idealny dodatek do budyniów, musów i innych deserów na zimno – bitą śmietanę  przygotujesz w zaledwie kilka minut!

    Zobacz przepis na ✔️ Budyń waniliowo – truskawkowy z bitą śmietaną lub domowe gofry waniliowe

    Domowe gofry
Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-dobrze-ubic-smietanke

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej