Krem maślany przygotowany na bezie szwajcarskiej to jeden z najpopularniejszych kremów maślanych do przekładania. ale przede wszystkim do dekoracji tortów. Znany jest również pod nazwą Swiss Meringue Buttercream.
Krem jest pyszny, gęsty i stabilny, przygotowane z niego dekoracje na torcie długo zachowują swój kształt. Dobrze sprawdzi się również jako tynk pod masę cukrową. Poznaj idealny przepis na krem maślany na bezie szwajcarskiej!
Beza szwajcarska – co to takiego?
Beza szwajcarska to masa bezowa przygotowana na gorąco, a dokładnie w naczyniu nad parą wodną podgrzewa się białka z cukrem, a następnie ubija na gęstą sztywną pianę. Dzięki stabilnej, gęstej konsystencji beza szwajcarska jest idealna nie tylko do kremu maślanego, ale też wszelkich dekoracji bezowych. Bardzo dobrze zachowuje nadany jej kształt.
Jak przygotować krem maślany na bezie szwajcarskiej?
Do przygotowania kremu maślanego na bezie szwajcarskiej będziesz potrzebować białka, cukru w proporcji 1:2 i oczywiście miękkiego masła. Masło dodaję w takiej samej proporcji jak cukier i najlepiej jeśli wyjmiesz je z lodówki na kilka godzin przed przygotowaniem kremu. Będziesz mieć pewność, że jest odpowiednio miękkie.
Składniki na krem maślany na bezie szwajcarskiej:
Podana proporcja wystarczy na przełożenie 2 warstw średniej wielkości tortu (około 22 cm) lub samo otynkowanie.
Jeśli chcesz przełożyć i otynkować tort lub planujesz bogatą dekorację np. falbanki lub modne kwiaty z kremu maślanego, wówczas przygotuj krem z podwójnej porcji składników.
Krem maślany:
- 100 g białka
- 200 g cukru
- 200 g miękkiego masła
- 1-2 łyżeczki ulubionego ekstraktu np. waniliowy np. Dr. Oetkera
Dodatkowo:
- dowolny barwnik spożywczy np. Wilton
Krem maślany na bezie szwajcarskiej - Sposób przygotowania
-
Krok 1
Białka umieść w misie razem z cukrem i ustaw nad parą wodną. Podgrzewaj mieszając szpatułą co jakiś czas aby białka się podgrzały ale nie ścięły, a cukier w nich rozpuścił.
-
Krok 2
Kiedy cukier się rozpuści zdejmij misę z nad pary wodnej i zacznij ubijać bezę tak długo, aż będzie gęsta i lśniąca a co najważniejsze, aż wystygnie (ok 10-15 minut).
W tym czasie podziel masło na kawałki.
-
Krok 3
Następnie ciągle ubijając dodawaj kawałki miękkiego masła i ubijaj jeszcze kilka minut do uzyskania jednolitej, gęstej konsystencji.
Na koniec dodaj do kremu ulubiony aromat. Ja często wybieram naturalny ekstrakt waniliowy.
Ważne! Po dodaniu masła masa przez chwilę może zmienić konsystencję i będzie wyglądać jak zwarzona. Jest to normalna sytuacja i nie należy przerywać ubijania.
Jak zabarwić krem maślany na bezie szwajcarskiej?
Aby zabarwić krem maślany, podziel go na porcje (jeśli chcesz użyć kilku kolorów) lub do całej masy dodawaj po trochu niewielkie ilości barwnika spożywczego i wymieszaj dokładnie.
Pamiętaj aby dodawać go stopniowo, ponieważ zabarwienie masy do pożądanego koloru wymaga kilku minut, aby barwnik zdążył ją nasycić, szczególnie jeśli chcesz otrzymać intensywny odcień.
-
Barwniki spożywcze w Sklepie Wszystkiego Słodkiego
Bogaty wybór barwników spożywczych marki Wilton i Dr. Oetker w różnych kolorach znajdziesz w Sklepie Wszystkiego Słodkiego.
Krem maślany na bezie szwajcarskiej do tynkowania tortu? Dlaczego nie!
Z przepisu otrzymasz krem maślany idealny do przekładania tortu. Jeśli jednak chcesz nim otynkować tort trzeba go odpowietrzyć. Mniejsza ilość pęcherzyków powietrza to gładszy krem i łatwiejsze tynkowanie na gładko bez dziurek w strukturze kremu.
Odpowietrzenie kremu polega na jego ucieraniu na najniższych obrotach miksera (jeśli korzystasz z robota wolnostojącego użyj silikonowego mieszadła), które uwolni nadmiar powietrza z kremu.
-
Krem odpowietrzony vs. puszysty
Zobacz jak różni się konsystencja kremu po odpowietrzeniu (łyżka z lewej) i przed (łyżka z prawej).
Chcesz poznać przepisy na inne kremy?
✔️ Klasyczny krem maślany do tortu
✔️ Krem maślany z mlekiem skondensowanym
✔️ Krem kakaowy
Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/krem-maslany-na-bezie-szwajcarskiej-przepis-porady |
Komentarze