1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Wszystko, co musisz wiedzieć o orzechach

Wszystko, co musisz wiedzieć o orzechach

orzechy laskowe obrane ze skórki
orzechy laskowe obrane ze skórki
Zaktualizowano:

Orzechy to chrupiąca przekąska, która jest nie tylko smaczna, ale też bardzo zdrowa. Orzechy są bogate w liczne cenne składniki, które czynią z nich wartościowy produkt, dlatego powinny na stałe zagościć w diecie każdego z nas (oczywiście z wyjątkiem osób, które mają na nie alergię). Jakie są najpopularniejsze rodzaje orzechów? Dlaczego warto regularnie sięgać po tego rodzaju przekąskę?


Jakie są rodzaje orzechów?

Nasze rozważania zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: jakie są rodzaje orzechów? Na rynku można znaleźć mnóstwo odmian tej przekąski, różniących się między sobą wyglądem, smakiem, a także właściwościami. Jakie są najpopularniejsze rodzaje orzechów?

·        Orzechy włoskie

·        Orzechy laskowe

·        Orzechy arachidowe

·        Nerkowce

·        Pistacje

·        Migdały

·        Orzechy makadamia

·        Orzechy brazylijskie

·        Orzechy pekan

Który rodzaj orzechów warto wpleść do codziennej diety? Poszczególne rodzaje różnią się kalorycznością, walorami smakowymi, ale też zawartością cennych składników. Każdy rodzaj orzechów będzie bogactwem innych substancji i każdy będzie stanowił cenny składnik diety.


Dlaczego warto jeść orzechy?

Wartości odżywcze orzechów sprawiają, że warto je włączyć do codziennej diety. Dlaczego warto jeść orzechy? Poniżej kilka najważniejszych powodów.

  • • Wykazują działanie antyoksydacyjne

    Orzechy wykazują o wiele silniejsze działanie antyoksydacyjne niż warzywa i owoce. Zawarte w nich przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, czyli cząsteczki, które mogą prowadzić do uszkodzenia komórek, jak również zwiększać ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych i nowotworów.

  • • Obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów

    Badania wykazały, że pistacje są w stanie obniżyć poziom trójglicerydów we krwi o 33%, ze względu na wysoką zawartość kwasów jedno- i wielonienasyconych. Z kolei migdały i orzechy laskowe pozytywnie wpływają na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu. Właśnie dlatego zaleca się wpleść ten rodzaj orzechów w dietę osób otyłych i cukrzyków.

  • • Pozytywnie wpływają na pracę serca

    Orzechy to świetne źródło zdrowych tłuszczów, a jednocześnie produkt o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. To wszystko sprawia, że orzechy pozytywnie wpływają na pracę serca – m.in. pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu.

  • • Są świetnym źródłem cennych składników

    W orzechach można znaleźć całe bogactwo makro- i mikroelementów. To doskonałe źródło witaminy E i witamin z grupy B, a także cennych pierwiastków, takich jak np. selen, wapń, miedź czy magnez. Orzechy stanowią też świetne źródło błonnika, białka oraz przeciwutleniaczy.


Orzechy tuczą – mit czy fakt?

Od lat często można spotkać się z opinią, że osoby, które są na diecie, powinny całkowicie wyeliminować z jadłospisu orzechy. To często powtarzany mit! Wszystko dlatego, że orzechy są dość kaloryczną przekąskązawierają sporo tłuszczów. Należy jednak zaznaczyć, że są źródłem zdrowych tłuszczów nienasyconych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym zawierają całą masę witamin i składników mineralnych.

Tak więc można, a nawet trzeba je spożywać na diecie, ale w umiarkowanych ilościach. Warto przy tym dodać, że orzechy, ze względu na wysoką zawartość błonnika i białka są bardzo sycące. Warto je dodawać do koktajli, sałatek lub innych dań, albo jeść solo, by łatwiej zaspokoić głód.


Jak przechowywać orzechy włoskie?

Najpopularniejszym w Polsce rodzajem orzechów są orzechy włoskie i to właśnie je można najczęściej znaleźć w domach. Jak należy przechowywać orzechy włoskie? Sposób przechowywania tego przysmaku będzie taki sam zarówno dla orzechów już obranych, jak i nieobranych. Orzechy włoskie należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku – szklanym lub plastikowym. Dzięki temu nie dostanie się do nich wilgoć, której nadmiar mógłby doprowadzić do pleśnienia orzechów. Zapakowane w pojemniki orzechy można przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lodówce.

Jak długo można przechowywać łuskane orzechy włoskie? Jeśli chodzi o przechowywanie poza lodówką – kilka miesięcy, natomiast w lodówce – nawet rok! Przechowując orzechy poza lodówką warto pamiętać o tym, by znaleźć dla nich w miarę chłodne i zacienione miejsce.

Jak przechowywać inne orzechy? W przypadku pozostałych rodzajów orzechów, np. migdałów, nerkowców czy orzechów arachidowych, przechowywanie powinno odbywać się w szczelnie zamkniętym, szklanym słoiku lub hermetycznie zamykanym pojemniku plastikowym. Dobrze jest też chronić orzechy przed nadmiarem światła. Tylko wtedy można mieć pewność, że do orzechów nie dostanie się nadmiar tlenu i nie stracą swoich właściwości. Jeśli chcemy przechować orzechy na później, wystarczy włożyć je w szczelnie zamkniętym pojemniku do zamrażalnika. W ten sposób można przechowywać migdały przez rok, a orzechy pekan i nerkowce nawet przez dwa lata.


Orzechy – chrupiący dodatek do ciast i deserów

Orzechy to wartościowy, a przede wszystkim, smaczny i chrupiący dodatek, który można wykorzystać do ciast i deserów. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, rozdrobnione orzechy można użyć do przygotowania kremu. Taki krem będzie doskonałym dodatkiem np. tortu orzechowego. Po drugie, orzechy świetnie sprawdzają się w roli jadalnej dekoracji. Gotowe ciasto można zwieńczyć kilkoma, obranymi z łupinek orzechami. Ten prosty zabieg sprawi, że deser będzie wyglądał o wiele bardziej efektownie. Po trzecie, orzechy, podzielone na mniejsze kawałki, można wymieszać z masą na ciasto. W ten sposób wykorzystuje się orzechy np. przygotowując keksy.

Możliwości wykorzystania orzechów w wypiekach jest całkiem sporo. To również prosty sposób na przemycanie tego cennego składnika do codziennych przekąsek.

Zobacz nasze przepisy z wykorzystaniem różnych rodzajów orzechów:

  • Sernik Izaura

    Jeśli jednakowym uczuciem darzysz sernik i ciasto czekoladowe, nie musisz już wybierać pomiędzy największymi miłościami - Sernik Izaura to połączenie obu ciast. Nie zapomnij o pysznej polewie z dodatkiem wiórek kokosowych 🥥🥥🥥

    sernik izaura
  • Sernik Snikers

    Kajmak, czekolada i solone orzeszki - brzmi jak zapowiedź najlepszego deseru! Sernik snikers ze spodem na bazie herbatników to prawdziwa uczta dla podniebienia. Wierzch sernika to dekadenckie połączenie gęstego kajmaku, solonych fistaszków i czekoladowej polewy, któremu nie można się oprzeć.

    sernik pieczony snikers
  • Tarta czekoladowa na bazie kakao (bez mleka, cukru, jajek i mąki)

    Zdrowy i jednocześnie pyszny deser nie ist... A jednak! Pyszna tarta czekoladowa na bazie kakao bez mleka, cukru, jajek i mąki to idealny dowód na to, że ciasto może genialnie smakować, pięknie wyglądać i być zdrową alternatywą dla tradycyjnych wypieków. Dodatek orzechów laskowych to świetny pomysł na dekorację Twojego ciasta!

    wegańska tarta czekoladowa z orzechami laskowymi
Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-orzechach

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej