Jeśli do tej pory torty kojarzyliście z nudnymi, przesłodzonymi wypiekami z dużo za dużą ilością ciężkich kremów, pora zrewidować swoje poglądy - dzisiejsze torty nierzadko mają różnorodne warstwy i tekstury, jak czekoladowe chrupki czy... żelki owocowe 🍓🥭🥝
Żelka owocowa to świetny insert (czyli wkładka) zatopiona w warstwie kremu pomiędzy biszkoptami. Mocno owocowa, często o kwaskowatym smaku i delikatnie sprężystej formie. Wprowadza do tortu element orzeźwiającego zaskoczenia i pięknie prezentuje się w przekroju porcji ciasta 🍰
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przygotować żelkę owocową i w jaki sposób umieścić ją w torcie, zerknij do naszego tekstu 😉
Z czego zrobić żelkę owocową?
Żelkę owocową możesz przygotować zarówno ze świeżych, jak i mrożonych owoców lub wykorzystać gotowe pulpy, np. mango. W zależności od tego, jak dojrzałe i słodkie są wybrane przez Ciebie owoce, warto dodać odrobinę cukru oraz soku z cytryny, aby nasza żelka miała wyrazisty, orzeźwiający smak i dobrze współgrała ze słodkimi kremami w torcie.
Mrożone owoce najlepiej zagotować z cukrem i zblendować na gładki mus - jeśli chcesz pozbyć się pestek, np. z malin czy porzeczek, warto przelać zblendowane owoce przez gęste sitko.
Do gorących owoców możesz dodać bezpośrednio masę żelatynową (czyli żelatynę zalaną odpowiednią ilością wody) lub uprzednio rozpuścić ją np. w mikrofali i dokładnie połączyć z owocami.
Świeżych owoców (lub tych z puszki) czy gotowej pulpy nie trzeba wcześniej zagotować - wystarczy zblendować je na gładki mus za pomocą blendera i dodać podgrzaną żelatynę.
-
Jakie owoce wybrać na żelkę do tortu?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - smak żelki, a co za tym idzie owoce, które do niej wykorzystasz, najlepiej dopasować do pozostałych smaków w torcie. Truskawka czy malina to dość uniwersalny i powszechny wybór, pasuje zarówno do czekoladowych smaków, ale też świetnie komponuje się z owocowymi czy śmietankowymi kremami.
Do cytrusowych, kokosowych czy egzotycznych kompozycji smakowych świetnie pasować będzie kwaskowata żelka mango, marakuja lub limonka.
W czym zrobić żelkę owocową?
Żelkę owocową możesz przygotować w specjalnym niskim rancie do tego przeznaczonym. Zabezpieczony folią spożywczą rant kładziemy na płaskiej powierzchni, wylewamy żelkę i wstawiamy do lodówki.
Formy silikonowe także idealnie się do tego nadadzą - po odpowiednim schłodzeniu gotową żelką z łatwością wyjmiesz z formy. Możesz wykorzystać formę silikonową z niewielkimi półkulami (o średnicy około 1,5-2 cm) i wylać owoce do otworów. Po stężeniu otrzymasz niewielkie, owocowe żelki, które będą się świetnie prezentować w przekroju ciasta.
Nie masz specjalnej formy do żelki? Nic straconego! Możesz wykorzystać głębszy talerz, garnek, tortownicę lub miskę wyłożone folią spożywczą - idealnie o płaskim dnie, aby żelka miała taką samą grubość na całej powierzchni.
Jak umieścić żelkę w torcie?
Gotową, stężałą żelkę umieszczamy w warstwie kremu, pomiędzy blatami biszkoptu.
Jak to zrobić krok po kroku?
Na biszkoptowy blat wyłóż niewielką ilość kremu / musu, dookoła za pomocą rękawa cukierniczego zrób z kremu niewielki rant. Żelkę umieść w środku i przykryj pozostałą częścią kremu, na to ułóż kolejny blat ciasta.
Żelka truskawkowa - przepis
1. Żelatynę zalej wodą, wymieszaj i odstaw do napęcznienia.
2. W rondelku zagotuj truskawki* z cukrem i sokiem z cytryny.
3. Całość zblenduj.
4. Do jeszcze gorących truskawek dodaj żelatynę i dokładnie wymieszaj.
5. Mus truskawkowy przelej do formy silikonowej. Jesli używasz ineego naczynia, np. szklanego lub plastikowego, wyłóż je wcześniej folią spożywczą.
6. Żelkę truskawkową odłóż do lodówki do całkowitego stężenia.
*Możesz wykorzystać mrożone lub świeże truskawki (przy świeżych zwróć uwagę, aby były dojrzałe, o intensywnym kolorze).
Żelka mango - przepis
1. Żelatynę zalej wodą, wymieszaj i odstaw do napęcznienia.
2. W rondelku zagotuj pulpę z mango* z cukrem i sokiem z cytryny.
3. Do gorącej pulpy dodaj żelatynę i dokładnie wymieszaj.
5. Mus przelej do formy silikonowej. Jesli używasz innego naczynia, np. szklanego lub plastikowego, wyłóż je wcześniej folią spożywczą - ułatwi to wyjęcie gotowej żelki.
6. Żelkę mango odłóż do lodówki do całkowitego stężenia.
*Polecam użycie gotowej pulpy, bez dodatku cukru.
Żelka owocowa do tortu - wskazówki
-
Wymiary żelki
Pamiętaj, aby średnica żelki była o około 2 cm mniejsza niż średnica ciasta. Jeśli żelka będzie na równi z pozostałymi warstwami ciasta, tynk nie będzie chciał się do niej przykleić i tynkowanie sprawi Ci więcej trudności.
Żelka nie powinna być grubsza niż 1-1,5 cm - to wystarczająca grubość, żeby czuć jej owocowy smak, ale nadal będzie estetycznie wyglądać między warstwami kremu i nie zakłóci stabilności tortu.
-
Żelatyna
Żelka owocowa powinna być sprężysta i zwarta, ale jednocześnie miękka - nie powinna sprawiać problemu przy krojeniu ciasta czy jedzeniu.
Dlatego tak ważne użyte są proporcje masy żelatynowej do owoców. Prawidłowo przygotowana masa żelatynowa to 5 g wody na każdy gram żelatyny. Żelatynę zalewamy zimną wodą, mieszamy i odstawiamy do napęcznienia. Przed dodaniem jej do owoców żelatynę podgrzewamy do płynnej postaci (nie można jej zagotować, ponieważ straci swoje właściwości) i dokładnie mieszamy. Masę żelatynową można także dodać do gorących (ale nie gotujących się) owoców, bez jej wcześniejszego podgrzewania.
Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-zrobic-zelke-do-tortu |
Komentarze