Magiczny czas wróżb i lania wosku przez dziurkę do klucza coraz bliżej 🧙♀️Podpowiadamy, w co się bawić, jak udekorować dom i stworzyć idealne menu na andrzejki, aby ten listopadowy wieczór był jeszcze bardziej przyjemny.
Krótka historia andrzejek
Noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia św. Andrzeja, to okazja do zabawy, wróżb i spotkań z przyjaciółmi. Niegdyś wieczór andrzejkowy był ostatnim przez adwentem momentem na wyprawienie hucznej imprezy, dziś najczęściej jest po prostu miłą okazją do spędzenia czasu w gronie bliskich.
Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i brały w nich udział niezamężne dziewczyny, które wręcz umierały z ciekawości, by dowiedzieć się, jaki będzie ich przyszły wybranek. Męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki, czyli wigilia św. Katarzyny, noc z 24 na 25 listopada. Wierzono, że przyszłość przepowiadają tego dnia duchy schodzące na ziemię. Wróżby traktowano bardzo poważnie, choć najpierw odprawiano je indywidualnie. Z czasem andrzejki przybrały formę zbiorową i zaczęły skupiać wokół siebie panny na wydaniu, a potem już do wróżenia zasiadały obie płcie zainteresowane przede wszystkim wspólną zabawą.
Niegdyś wróżby różniły się w zależności od regionu. Na Mazowszu kładziono na ławce placki posmarowane tłuszczem i wpuszczano psa. Czyj placek został zjedzony jako pierwszy, ten miał największą szansę na pomyślność. Na Kujawach wpuszczano do izby gąsiora z zawiązanymi oczami i którą dziewczynę skubnął, ta miała pierwsza wyjść za mąż. Na Kresach Wschodnich dziewczęta zasiewały skrawek pola nasionami lnu i zamiatały je męskimi spodniami, próbując w ten sposób sprowadzić do siebie wymarzonego kandydata. Współczesne andrzejki nie wymagają na szczęście udziału gąsiorów ani biegania po polu – wystarczy kilka prostych akcesoriów, żeby poznać przyszłość.
Andrzejki – w co się bawić podczas wieczoru andrzejkowego?
Lanie wosku: Na stole nie może zabraknąć świec do lania wosku i klucza. Przez ucho klucza lejemy do miski z zimną wodą gorący wosk, a następnie wyciągamy kształty i rzucamy ich cień na ścianę. Oceniając, co przypomina nam powstały kształt, dowiadujemy się, co nas czeka w przyszłości i to nie tylko w kwestii zamążpójścia. Kształt gwiazdy wróży powodzenie finansowe, kota zdradę wśród najbliższych, a symbol dzbanka – poprawę zdrowia.
Wróżba z butów: Do kolejnej wróżby potrzebne będą wszystkie buty przybyłych gości. Ustawiamy je kolejno wzdłuż, tworząc linię aż do progu. Czyj but pierwszy dotknie drzwi, ten pierwszy weźmie ślub.
Wróżba z jabłka: Pierwszą literę imienia ukochanego lub ukochanej można poznać, obierając jabłko i rzucając przez lewe ramię jak najdłuższy pasek skórki. Kształt, który przybierze, z dużym prawdopodobieństwem będzie przypominał literę.
Wróżba z płomienia: Przyszłość przepowie także ogień. Można zapalić dwie zapałki i wypowiedzieć życzenie – jeśli płomienie będą miały się ku sobie, życzenie powinno spełnić się w ciągu roku.
Można również wróżyć z kart, fusów po herbacie, a nawet szklanej kuli.
Andrzejkowe dekoracje
Ponieważ andrzejki to święto związane z magią i wróżbami, warto zadbać o odpowiednie dekoracje, które podkreślą niezwykły klimat spotkania. Przygotujmy zatem sporą ilość świec w różnych rozmiarach i poustawiajmy je na stołach, stolikach, parapetach i w innych bezpiecznych miejscach, najlepiej na podkładkach lub ozdobnych tacach. Można również udekorować mieszkanie sznurami światełek. Najważniejsze, żeby światło było lekko rozproszone, niezbyt jasne i klimatyczne. Ściany czy okna będą pięknie wyglądać ozdobione motywem gwiazdek, złotymi lub czarnymi girlandami, lampionami i dyniami.
Przytulny klimat mogą podkreślić także tkaniny. W zależności od kolorystyki mieszkania, można pomyśleć o przykryciu prześcieradłami czy narzutami sofy i foteli, położyć na stół miękki, lniany obrus. Chodzi o uzyskanie przestrzeni przytulnej, ale pełnej tajemnic.
Staropolski i jesienny charakter imprezy możemy podkreślić wkładając w wazony ozdobne suszki, bukiety traw, gałązki z ostatnimi liśćmi czy owocami – pięknie będzie wyglądać kalina, ostrokrzew czy ligustr. Można także pokusić się o wykonanie lub zakup jesiennego wieńca z liści, szyszek czy gałązek.
-
Girlanda - efektowna dekoracja każdej imprezy
Girlanda to wyjątkowa dekoracja każdego przyjęcia, dzięki której stworzysz niepowtarzalny klimat. Świetnie sprawdzi się jako tło do zdjęć, element dekoracji słodkiego stołu czy ścianki do robienia imprezowych zdjęć.
Co przygotować na Andrzejki?
Wróżby i dekoracje to nie wszystko, lanie wosku z dużym prawdopodobieństwem rozbudzi apetyt gości. Planując andrzejkowe menu skupmy się na tzw. finger foodach, czyli przekąskach, które łatwo jeść bez zasiadania do stołu. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju roladki, koreczki, deska serów, pasty do maczania warzyw i tarty. Warto pamiętać także o deserze. Zobacz nasze jesienne przepisy, które idealnie wpasują się w andrzejkowy klimat🍂
Nie należy jednak przesadzać z jedzeniem – jeśli w andrzejkową noc przyśni nam się coś miłego, będziemy mieli szczęście!
Słodkie przepisy na andrzejki
Ciasto marchewkowe, szarlotka na kruchym cieście, a może eleganckie tiramisu? Zobacz, jakie przepisy można wykorzystać do organizacji imprezy andrzejkowej 🎉
-
Focaccia
Idealna imprezowa przystawka, najlepiej smakuje w doborowym towarzystwie, maczana w dobrej jakości oliwie. Możecie przygotować ją jedynie z gruboziarnistą solą i rozmarynem lub wzbogacić ją o dodatek koktajlowych pomidorków i czerwonej cebuli.
Sprawdź przepis na focaccię, która zniknie ze stołu zanim zdąży wystygnąć!
-
Churros mocno waniliowe
Na imprezach, także andrzejkowych, najlepiej sprawdza się jedzenie, po które można sięgnąć rękami. Bez zbędnych naczyń i sztućców, przekąski w sam raz na jeden kęs. Chrupiące, wciągające churros to bez wątpienia hit każdego przyjęcia. A jeśli przygotujesz do nich sos czekolady, udany wieczór gwarantowany!
Odkryj przepis na churros mocno waniliowe!
-
Ciasto marchewkowe
Nie ma prawdziwej jesieni bez pożądnego kawałka ciasta marchewkowego. Wilgotne, intensywnie pachnące cynamonem i pełne przyjemnie chrupiących orzechów. Dlaczego warto podać andrzejkowym gościom ciasto marchewkowe? Bo lubią je wszyscy, a z tego przepisu wychodzi wyjątkowo smaczne!
Zerknij na przepis na ciasto marchewkowe!
-
Popcorn z matchą i białą czekoladą
Planujecie andrzejkowy seans filmowy? Oprócz kultowych tytułów nie może zabraknąć prażonej kukurydzy. Tym razem postaw na oryginalność i przygotuj popcorn z matchą i białą czekoladą. Papierowe kubełki wypełnione po brzegi zaskakującym przysmakiem będą pięknie wyglądać na imprezowym stole.
Zobacz, jak przygotować popcorn z matchą i białą czekoladą.
-
Grissini – włoskie chlebowe paluszki
Włoskie chlebowe paluchy to idealne dopełnienie, jeśli planujecie podać deskę serów czy wędlin. Przed pieczeniem możecie posypać je sezamem, makiem czy ulubionymi ziołami. Świetnie sprawdzą się do zajadania dipów czy past warzywnych np. hummusu. Topowy andrzejkowy przegryzacz - koniecznie sprawdź przepis na włoskie grissini!
-
Mini serniczki waniliowe z malinami
Ulubione ciasta w wersji mini czy niewielkich monoporcji o wiele lepiej sprawdzą się podczas imprezy niż te pieczone w pełnowymiarowych formach. Mini serniczki waniliowe z malinami wyglądają uroczo, a smakują wprost nieziemsko. W sam raz dla osłody po niezbyt przychylnej wróżbie!
Zobacz, jak przygotować mini serniczki waniliowe z malinami.
-
Sypana szarlotka wegańska
Do imprezy pozostało niewiele czasu, a przygotowania nadal w powijakach? Zamiast stresu i presji przygotowania czasochłonnych przekąsek, postaw na szybkie i proste rozwiązania. Sypana szarlotka nie wymaga żadnego - mieszania, ugniatania ani ubijania - wszystkie składniki wysypujesz warstawmi w formie i hyc, do piekarnika! Podawaj ją na ciepło z gałką waniliowych lodów, a goście nie wyjdą z imprezy bez dokładki!
Zobacz, jak prosto przygotować sypaną szarlotkę wegańską!
-
Ciasto dyniowo-czekoladowe
Królowa jesieni, dynia, całkiem nieźle odnajduje się w słodkich przepisach. A duet z ciastem czekoladowym wychodzi jej naprawdę znakomicie. Lekko słona polewa kajmakowa i włoskie orzechy to wisienka na torcie w tym przepisie. I nie zapominajmy, że nic nie pachnie tak jak kuchnia wypełniona aromatem pumpkin spice!
Każda andrzejkowa jesieniara doceni ciasto dyniowo-czekoladowe.
-
Klasyczne Tiramisu
Twoje andrzejkowe przyjęcie ma nieco bardziej odświętny, elegancki charakter? Przygotuj efektowne tiramisu w klasycznej wersji, podawane w szklanych kieliszkach, które prezentują warstwy przekroju tego włoskiego klasyka. Z filiżanką esencjonalnego espresso postawi na nogi zmęczone tańcami towarzystwo!
Odkryj przepis na klasyczne tiramisu!
-
Krok 10
A może coś na większy głód? Przygotuj domowe burgery, którym dzięki naszych bułkom, nikt się nie oprze! Puszyste, miękkie, posypane sezamem - świetnie sprawdzą się jako baza do tradycyjnych, wołowych burgerów, ale wdzięcznie potowarzyszą wegetariańskiej wersji z kotletem z fasoli czy buraka!
Sprawdź, jak zrobić idealne bułki do burgerów.
Link do inspiracji: https://wszystkiegoslodkiego.pl/lifestyle/jak-zorganizowac-andrzejki |
Komentarze