Ciasto parzone zwane także ptysiowym jest lekkie i chrupiące. Otrzymywane jest poprzez zaparzenie mąki pszennej, mieszaniną wody z mlekiem i tłuszczem, a następnie połączenie uzyskanej masy z jajkami. Ciasto ptysiowe nadaje się idealnie do drobnych wypieków, ale także może posłużyć do przygotowania ciast przekładanych, np. karpatka.
W przeciwieństwie do większości ciast, nie dodaje się do niego proszku do pieczenia - czynnikiem spulchniającym jest w cieście parzonym para wodna, która wiąże się z mąką podczas procesu zaparzania. Dodatek mleka sprawia, że w efekcie końcowym ciasto jest złociste i chrupiące.
Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak przygotować idealne ciasto parzone!
1. Zagotuj wodę z tłuszczem
-
Krok 1
Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Zagotuj wodę z mlekiem i tłuszczem w garnku. Następnie zdejmij garnek z płyty kuchennej.
2. Wmieszaj mąkę
-
Krok 2
Mąkę przesiej i dodaj ją na raz do gorącej wody z tłuszczem.
Wszystko wymieszaj łyżką na gładkie ciasto, następnie podgrzewaj przez około 3-6 minut cały czas mieszając (zaparzanie). Poprzez wyparzanie mąka wiąże dużą ilość wody. Odpowiednio przygotowanie ciasto nie powinno przylepiać się do ścian garnka. Tak przygotowane ciasto ściągamy z palnika i pozostawiamy do ochłodzenia temperatury do około 60 °C.
3. Dodawaj stopniowo jajka
-
Krok 3
Dodawaj jajka stopniowo, jedno po drugim do gorącej masy i miksuj na najwyższych obrotach (końcówkami do zagniatania ciasta). Wbij ostatnie jajko do ciasta i miksuj tylko do momentu aż ciasto stanie się gładkie i będzie „wisieć“ na łyżce. Zbyt ”luźne” ciasto może doprowadzić do rozlania się ciasta na blasze.
*Jajka możesz zblendować lub rozmieszać widelcem w miseczce i stopniowo dodawać do masy.
4. Wyłóż ciasto na blaszkę
-
Krok 4
Ciasto przełóż do worka cukierniczego z końcówką gwiazdki i wyciśnij na papier do pieczenia tak, aby uzyskać pożądany przez Ciebie efekt (np. podłużne paski do eklerków, małe lub większe okrągłe rozetki do profiteroli czy ptysi.
5. Upiecz ciasto ptysiowe
-
Krok 5
Ciasto piecz w wysokiej temperaturze około 190-200°C. Ważne, żeby nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia. W przeciwnym razie ciasto może opaść. Gotowe ciasto jest puszyste, lekkie, chrupiące z zewnątrz.
Jeśli chcesz podzielić ciasto ptysiowe na pół (w przypadku kiedy przygotowujesz profiterole lub ptysie), musisz to zrobić zaraz po upieczeniu. Wykorzystaj do tego ostry nóż lub nożyce. Połóż osobno przekrojone kawałki ciasta ptysiowego do ostygnięcia.
6. Przechowywanie ciasta ptysiowego
Wypełnione ciasto ptysiowe smakuje najlepiej w dniu przygotowania. Wyjątkiem jest karpatka, którą odstawiamy na kilka godzin do lodówki, żeby krem dobrze się ściągnął.
Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-przygotowac-idealne-ciasto-parzone-ptysiowe |
Komentarze