Jeśli cierpicie na niedobór czasu lub ogarnął was przetworowy szał i macie przed oczami te dziesiątki, setki słoiczków i godziny spędzone na pasteryzacji, istnieje rozwiązanie bardzo skuteczne, a przede wszystkim szybkie. Co zrobić, aby cieszyć się domowymi przetworami, które na długo zachowają swoją świeżość, nie spędzając przy tym kilku dni w kuchni?
Czym jest żelfix?
Żelfix jest dodatkiem spożywczym na bazie cukru i pektyny, czyli naturalnej substancji żelującej występującej w owocach. Pektyna to mieszanka węglowodanów będąca składnikiem komórkowym roślin. Dzięki swoim właściwościom zagęszczającym i żelującym wykorzystywana jest między innymi w przemyśle spożywczym.
Samą pektynę lub owoce o jej wysokiej zawartości, na przykład jabłka, można dodać do przetworów owocowych. Niestety, często zdarza się, że nie przedłuża ona wystarczająco trwałości produktów. Dżemy na bazie wyłącznie pektyny bardzo często pleśnieją i fermentują po upływie zaledwie kilku miesięcy. Jeżeli przygotowujemy spore zapasy naszych weków i chcemy, aby wystarczyły nam na dłuższy czas w nienaruszonym stanie, warto sięgnąć po Żelfix.
Czym różni się Żelfix 2:1 od Żelfixu 3:1?
Dostępne są dwa rodzaje Żelfixu: 2:1 oraz 3:1. Liczby te mowią nam o proporcji owoców do dodanego cukru. Używając Żelfixu 2:1 na 1 kilogram owoców dodajemy 0,5 kilograma cukru, a w przypadku produktu 3:1 na 1 kilogram owoców użyjemy jedynie 350 gram cukru.
-
Który żelfix wybrać?
To od nas zależy, którą wersję Żelfixu wybierzemy. Jego ilość należy dostosować do gramatury owoców, które zamierzamy przeobrazić w kolorowe słoiczki.
Nowość - Żelfix Uniwersalny. Dosłodź jak lubisz!
Nowy Żelfix Uniwersalny to idealny produkt dla wszystkich tych, którzy chcą ograniczyć cukier w domowych przetworach lub całkowicie z niego zrezygnować.
-
Na bazie naturalnej pektyny cytrusowej!
Dosłodź swoje przetwory tak jak lubisz! Użyj ksylitolu, erytolu, fruktozy, miodu lub cukru.
Jak używać Żelfixu?
Przed użyciem żelfixu pamiętajmy, aby owoce były dokładnie umyte, a wszelkie ogonki i listki usunięte.
Odpowiednio przygotowane owoce zasypujemy Żelfixem i zagotowujemy, dodając po chwili odmierzoną ilość cukru i gotujemy jeszcze krótką chwilę - mniej więcej 1-2 minuty. Tak przygotowane dżemy i konfitury zachowają piękne barwy i zawarte w nich witaminy dzięki krótkiemu gotowaniu, a zawartość naturalnej pektyny sprawi, że konsystencja naszych przetworów będzie idealnie gęsta.
-
Jak przygotować dżem z żelfixem krok po kroku?
Jak postępować z Żelfixem krok po kroku znajdziecie w tym przepisie na gładki dżem truskawkowy.
Dlaczego Żelfix pozwala dłużej zachować świeżość przetworów?
Żelfix, poza cukrem i wspomnianą wcześniej pektyną, zawiera dodatek kwasu sorbowego, czyli substancji konserwującej.Skutecznie hamuje on rozwój pleśni i drożdży chroniąc żywność przed drobnoustrojami. Dzięki niemu przetwory dłużej zachowują świeżość, nie tracąc przy tym swoich soczystych kolorów.
Kwasu sorbowego nie należy się obawiać. W naturalnym środowisku występuje w owocach jarzębiny jako kwas parasorbowy. Ten używany do produkcji Żelfixu uzyskiwany jest syntetycznie. Mimo swojej niekiedy złej sławy wiele konserwantów w produktach spożywczych jest nam zwyczajnie potrzebnych, aby zachować ich świeżość i uchronić nas przed zatruciem. Kwas sorbowy w ludzkim organizmie rozkłada się w procesie oksydacji, czyli utleniania. Dzięki temu uznawany jest za jedną z najbardziej bezpiecznych substancji konserwujących.
Gdzie można kupić żelfix?
Żelfix jest powszechnie dostępny w większości supermarketów w Polsce. Możesz go również kupić o w oficjalnym sklepie na ALLEGRO.
Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/zelfix-czym-jest-i-jak-go-uzywac |
Komentarze