1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Jak zrobić idealny spód na tartę?

Jak zrobić idealny spód na tartę?

Zaktualizowano:

Jak przygotować idealne ciasto, dzięki któremu nasza tarta zawsze będzie przyjemnie krucha i zachowa kształt?

Podczas przygotowania ciasta musimy się trzymać kilku kluczowych zasad. 


Składniki:

Składniki na ciasto kruche powinny być zimne (w szczególności dotyczy to masła, które musi byc zimne i pokrojone w kostkę).  W przypadku przygotowania słodkiego ciasta kruchego do tarty, zamiast cukru kryształu lepiej użyć cukru pudru (zapobiegnie to powstaniu nieestetycznych kryształków cukru w przygotowanym już cieście),


Przygotowanie:

Podczas przygotowania nie należy za bardzo ogrzewać ciasta dłońmi. Ciasto trzeba zagnieść szybko i schłodzic (zbytnie ogrzewanie spowoduje tzw. "rwanie" ciasta, co znacznie utrudnia wałkowanie i przeniesienie ciasta do formy). 


Przed wstawieniem do piekarnika ciasto powinno być schłodzone (owinięte w folię spożywczą ciasto schładzamy w lodówce przez około 30 minut).


Podczas wałkowania nie należy dosypywać do ciasta zbyt dużej ilości mąki, poniewaz ciasto stanie się za twarde (ciasto można wałkować umieszczając je pomiedzy silikonowe maty).


Rozwałkowane ciasto o kształcie nieco większym niż forma do tarty -  nawijamy na wałek i przenosimy do formy, delikatnie dociskając ciasto i usuwając jego nadmiar.


Przed pieczeniem warto nakłuć ciasto widelcem, wyłóż na nie arkusz papieru do pieczenia i wysyp suchy groch, fasolę lub specjalne kulki ceramiczne do obciążenia ciasta (w ten sposób ciasto nie urośnie i bedzie równe). Jeżeli masz dużą zamrażalkę, do której zmieści się forma do tarty, możesz ominąć etap obciążania ciasta. Wystarczy rozwałkowane ciasto przenieść do formy na tartę, nakłuć widelcem, zamrozić, a następnie upiec.


Pieczenie:

Ciasto z obciążeniem piecz dwa razy: z obciążeniem 15 minut i bez obciążenia przez około 10 minut.


Zamrożony spód do tarty piecz przez około 25-30 minut.


Ciasto kruche piecz w wyższych temperaturach, tj. 180°C - 200°C w zależności od piekarnika i trybu pieczenia.


Po upieczeniu:

Kiedy nadzienie do tarty jest płynne i obawiasz się, że Twoje idealne kruche ciasto będzie wilgotne, po upieczeniu na jeszcze gorącym ciescie możesz rozsmarować jedno żółtko, a następnie zapiec ciasto przez około 2-3 minuty do ścięcia jajka. Taka "warstwa" zapewni ochronę przed namakaniem. 

 

Sprawdź nasze przepisy na wyjątkowe tarty 🍰

 

 

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-zrobic-idealny-spod-na-tarte

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej