1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Jak zrobić idealny spód na tartę?

Jak zrobić idealny spód na tartę?

spód do tarty wszystkiego slodkiego
spód do tarty wszystkiego slodkiego
Zaktualizowano:

Jak przygotować idealne ciasto, dzięki któremu nasza tarta zawsze będzie przyjemnie krucha i zachowa kształt?

Podczas przygotowania ciasta musimy się trzymać kilku kluczowych zasad. 


Składniki:

Składniki na ciasto kruche powinny być zimne (w szczególności dotyczy to masła, które musi być zimne i pokrojone w kostkę).  W przypadku przygotowania słodkiego ciasta kruchego do tarty, zamiast cukru kryształu lepiej użyć cukru pudru (zapobiegnie to powstaniu nieestetycznych kryształków cukru w przygotowanym już cieście). Mąka - najlepiej przesiana. Idelanie sprawdza się dodanie do ciasta mąki migdałowej i odrobina mąki ziemniaczanej, dzięki czemu będzie miało idealną chrupkość i strukrurę. Do ciasta dodajemy jajko lub żółtka. Jeśli zależy Tobie, by ciasto było delikatne i kruche - użyj samych żółtek, całe jajko zaś sprawi, że będzie dość twarde i tym samym bardziej stabilne (do cięższych wypełnień). Pamiętaj również o dodatku soli, która przełamie słodycz ciasta. 

Proporcje składników na tradycyjne ciasto kruche, które najczęsciej wykorzystujemy na spód do tarty, zakładają stały stosunek mąki do tłuszczu i cukru 3:2:1. I tak na 3 części mąki przypadają 2 tłuszczu oraz 1 cukru. Przykład: 300 g mąki + 200 g tłuszczu + 100 g cukru.

Tutaj znajdziesz nasze sprawdzone przepisy na spody do tart:


Przygotowanie:

Podczas przygotowania nie należy za bardzo ogrzewać ciasta dłońmi. Ciasto trzeba zagnieść szybko i schłodzic (zbytnie ogrzewanie spowoduje tzw. "rwanie" ciasta, co znacznie utrudnia wałkowanie i przeniesienie ciasta do formy). 


Przed wstawieniem do piekarnika ciasto powinno być schłodzone (owinięte w folię spożywczą ciasto schładzamy w lodówce przez około 30 minut).


Podczas wałkowania nie należy dosypywać do ciasta zbyt dużej ilości mąki, ponieważ ciasto stanie się za twarde (ciasto można wałkować umieszczając je pomiedzy silikonowe maty lub papier do pieczenia).


Rozwałkowane ciasto o kształcie nieco większym niż forma do tarty -  nawijamy na wałek i przenosimy do formy, delikatnie dociskając ciasto i usuwając jego nadmiar.


Przed pieczeniem warto nakłuć ciasto widelcem, wyłóż na nie arkusz papieru do pieczenia i wysyp suchy groch, fasolę lub specjalne kulki ceramiczne do obciążenia ciasta (w ten sposób ciasto nie urośnie i bedzie równe). Jeżeli masz dużą zamrażalkę, do której zmieści się forma do tarty, możesz ominąć etap obciążania ciasta. Wystarczy rozwałkowane ciasto przenieść do formy na tartę, nakłuć widelcem, zamrozić, a następnie upiec.


Pieczenie:

Ciasto z obciążeniem piecz dwa razy: z obciążeniem 15 minut i bez obciążenia przez około 10 minut.


Zamrożony spód do tarty piecz przez około 25-30 minut.


Ciasto kruche piecz w wyższych temperaturach, tj. 180°C - 200°C w zależności od piekarnika i trybu pieczenia.


Po upieczeniu:

Kiedy nadzienie do tarty jest płynne i obawiasz się, że Twoje idealne kruche ciasto będzie wilgotne, po upieczeniu na jeszcze gorącym cieście możesz rozsmarować jedno żółtko, a następnie zapiec je ponownie przez około 2-3 minuty do ścięcia jajka. Taka "warstwa" zapewni ochronę przed namakaniem. 

 

Sprawdź nasze przepisy na wyjątkowe tarty 🍰

 

 

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-zrobic-idealny-spod-na-tarte

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej