Przepisy na szarlotkę trudno jest zliczyć - kilka prostych składników, a można z nich wyczarować najróżniejsze pyszności! Sekretem wszystkich udanych ciast z jabłkami jest dobór odpowiednich owoców. Takich, które zachowają idealną konsystencję i już w piekarniku będą kusić nas swoim zapachem wypełniającym całą kuchnię.
Jesień coraz śmielej wkracza do naszych kuchni, dlatego na osłodę odchodzącego lata przygotuj ulubione ciasto pełne najsmaczniejszych jabłek🍎🍏
Nie każdy gatunek sprawdzi się jako podstawowy składnik szarlotki. Wybierając jabłka do pieczonych ciast zwróć uwagę, aby były dość twarde i kwaskowate. Idealnie komponują się ze słodkim ciastem a ich smak uwydatnia się po upieczeniu. Zbyt soczyste jabłka za bardzo rozmiękną i w efekcie ciasto będzie zbyt mokre.
Jabłka deserowe zazwyczaj nie nadają się do pieczenia, dobrze smakują na surowo, lecz po upieczeniu ich aromat słabnie, często też nie miękną dostatecznie tylko się wysuszają i gotowa szarlotka się rozpada.
Zobacz najbardziej popularne gatunki jabłek, które świetnie sprawdzą się do szarlotki i innych ciast z jabłkami.
-
Szara Reneta
W sklepie znajdziesz ją także pod nazwą "jabłko kulinarne". Choć niepozorna i swoim wyglądem raczej nie kusi nas ze sklepowych półek, to odmiana niezwykle aromatyczna i właśnie po nią najchętniej sięgamy przygotowując szarlotkę. Ma delikatnie winno-kwaśny smak, a skórka pokryta jest lekko szarym nalotem.
-
Antonówka
Ta bardzo stara odmiana jabłek to także bardzo częsty wybór przy pieczeniu ciasta. Te kruche jabłka są lekko kwaskowate i odpowiednio soczyste. Owoce mają nieregularny kształt o zielonkawo-zółtej barwie.
-
Papierówka
To chyba najczęściej spotykana odmiana jabłek w ogródkach działkowych z bardzo delikatnymi owocami. Te niezwykle aromatyczne jabłka mają lekko kwaskowaty smak, a cienka zielona skórka skrywa soczysty miąższ.
-
Ligol
Jabłka o idealnym balansie kwaskowatości i słodyczy. Są dość twarde i soczyste, mają delikatnie korzenny aromat. Skórka jabłek pokryta jest czerwonym rumieniem.
Jak przygotować jabłka do pieczenia?
W zależności od przepisu, jabłka do szarlotki czy innego ciasta możesz przygotować na kilka sposobów. Na pewno warto je wcześniej uprażyć (i tak zakłada też większość receptur) - pozwala to na wydobycie jeszcze bardziej intensywnego smaku i aromatu owoców, a także zapewnia idealną konsystencję.
Jabłka można zetrzeć na tarce o grubych okach, pokroić w mniejszą lub większa kostkę lub pokroić w plastry. Aby zachowały swój kolor i nie ciemniały, skrop je zaraz po obraniu i pokrojeniu sokiem z cytryny.
-
Przyprawy do jabłek
Jabłka najczęsciej idą w parze w aromatycznymi przyprawami: cynamon, wanilia, kardamon czy odrobina gałki muszkatołowej wydobywają z owoców to, co najlepsze i idealnie dopełniają smak całego ciasta. Możesz użyć swoich ulubionych przypraw lub wykorzystać gotową już mieszankę dostępną w sklepach.
Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/ktora-odmiana-jablek-jest-najlepsza-do-pieczenia |
Komentarze