1. Strona główna
 2. Inspiracje
 3. Porady
 4. Drożdże suszone instant - wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Drożdże suszone instant - wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Drożdże suszone instant
Drożdże suszone instant
Zaktualizowano:

„Rosnąć jak na drożdżach" – to powiedzenie z pewnością zna każdy, ale nie wszyscy wiedzą, że drożdże drożdżom nierówne. Dlatego przed zakupem konkretnych drożdży warto sprawdzić, jakie są ich właściwości. Na rynku najczęściej spotykane są Drożdże świeże w kostce i Drożdże suszone instant w torebce. Obydwa rodzaje są zupełnie naturalne, mają podobne właściwości spulchniające, lecz jeśli chodzi o wygodę użytkowania i przechowywania, to właśnie drożdże suszone instant wydają się być idealne. Zwalniają z obowiązku planowania zakupu drożdży, gdyż wystarczy raz na jakiś czas zaopatrzyć się w kilka torebek, by potem w zależności od czasu i nastroju, spontanicznie wypiekać drożdżowe pyszności.


W tym artykule o drożdżach przeczytasz:

1. Jaka jest różnica pomiędzy drożdżami świeżymi, a suszonymi instant?

2. Drożdże świeże i suszone instant – Przelicznik  

3. Skąd wzięła się nazwa instant? Czy każde drożdże suszone to drożdże instant? 

4. O czym należy pamiętać przy przygotowywaniu drożdżowego ciasta?

5. Czy weganie mogą jeść drożdże? 

6. Przepisy z drożdżami suszonymi instant (drożdżowe wypieki na słono i na słodko) 

7. Gdzie kupić drożdże suszone (suche) instant? 


1. Jaka jest różnica między drożdżami świeżymi, a suszonymi instant?

Zasadnicza różnica między drożdżami świeżymi, a suszonymi jest taka, że w przeciwieństwie do drożdży świeżych, drożdże suszone nie wymagają przygotowywania rozczynu, są gotowe do użycia prosto z opakowania, co jest dużym ułatwieniem. Innymi słowy, jeżeli chcesz zaimponować gościom i spontanicznie upiec drożdżowy warkocz, a masz tylko suszone drożdże to możesz je z całą pewnością wykorzystać! Postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Jeżeli chcesz użyć drożdży świeżych, konieczne jest przygotowanie rozczynu z mąki, cukru i najczęściej mleka.

Zarówno drożdże suszone instant jak i drożdże świeże stosuje się do wszystkich rodzajów ciast, zarówno tych serwowanych na słodko (chałek, bułeczek, rogalików, drożdżówek) jak i na słono (pizzy, ciabatty, chleba, precli) i oraz wielu innych. 

 • Drożdże suszone (instant)

  ✔️ Długi termin przydatności (kilka miesięcy),

  ✔️ nie muszą być przechowywane w lodówce,

  ✔️ nie wymagają przygotowania rozczynu 

  ✔️ do wszystkich rodzajów ciast (z wyjątkiem ciast ciężkich, z dużą ilością bakalii - w tym przypadku stosując drożdże instant należy przygotować rozczyn). 

  Drożdże instant
 • Drożdże świeże

  ✔️ Krótki termin przydatności,

  ✔️ muszą być przechowywane w lodówce,

  ✔️ wymagają przygotowania rozczynu,

  ✔️ do wszystkich rodzajów ciast.

  Drożdże świeże w miseczce

2. Drożdże świeże i suszone instant – Przelicznik

Jak przeliczać drożdże suszonych instant na świeże i odwrotnie? Przelicznik jest bardzo prosty.

7g drożdży suszonych instant = 25 g drożdży świeżych

Znając ten przelicznik drożdże suszone instant można z łatwością używać do dowolnych przepisów na ciasta drożdżowe na bazie drożdży świeżych i odwrotnie.


3. Skąd wzięła się nazwa instant? Czy każde drożdże suszone to drożdże instant?

Drożdże suszone instant są zdecydowanie wygodniejsze do wykorzystania z domowych wypiekach. Są to drożdże szybko działające, gotowe do użycia od razu po otwarciu opakowania i nie wymagają przygotowywania rozczynu. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak dlatego, że drożdże instant są poddawane delikatniejszemu procesowi suszenia i dzięki temu każda wysuszona w nich cząstka jest żywa. Pozwala to na mieszanie ich bezpośrednio z mokrymi i suchymi składnikami wypieku. Stąd też wzięła się ich nazwa „INSTANT”.

Nie każde drożdże suszone to drożdże instant. Drożdże suszone należy rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody lub mleka i poczekać aż zaczną „pracować”. Dopiero wtedy można je dodać do reszty składników. W przeciwnym razie pozostaną „uśpione”.


4. O czym należy pamiętać przy przygotowywaniu drożdżowego ciasta?

Ciasto drożdżowe jest jedną z tych rzeczy w życiu, które albo pięknie nam urośnie i równie pięknie się upiecze albo nici z pysznego i wyrośniętego smakołyku, a takiego scenariusza możemy uniknąć! Pieczenia ciast drożdżowych wymaga trochę praktyki, jednak dzięki prostym wskazówkom każdy może je szybko i bez problemów upiec. Wszystko czego potrzebujesz to szczodra dawka pewności siebie i oczywiście drożdże 😉 

✔️ Ciasto drożdżowe najlepiej pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu tam czuje się najbardziej szczęśliwe.

✔️ Temperatura w tym miejscu nie może przekraczać 40°C. Dlatego dobrym wyborem będzie np.: bliskość grzejnika albo kuchenki na której coś się gotuje. Ciepły piekarnik może być również prostym rozwiązaniem.

Więcej o tym, dlaczego drożdże potrzebują cukru, jak długo powinno wyrastać ciasto przeczytasz w naszej poradzie jak przygotować idealne ciasto drożdżowe


5. Czy weganie mogą jeść drożdże?

Tak, jak najbardziej. Drożdże są grzybami, nie są produktami odzwierzęcymi więc weganie spokojnie mogą ich używać w swoich wypiekach.

Zobacz przepis na wegański makowiec i wegańską drożdżówkę.


6. Przepisy z drożdżami suszonymi instant

Dość teorii! Najwyższy czas, żeby rozpocząć pieczenie! Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie wiele przepisów z wykorzystaniem drożdży instant. Znajdziesz wśród nich zarówno przepisy na chleby jak i na wypieki na słodko.


Drożdżowe wypieki na słono

Poniżej znajdziesz kilka przepisów na słone wypieki przygotowane z drożdżami suszonymi instant.


Drożdżowe wypieki na słodko:

Ciasta, chlebki i inne drożdżowe wypieki z drożdżami instant. Daj się zainspirować!


7. Gdzie kupić drożdże suszone (suche) instant

Drożdże suszone instant Dr. Oetkera (w opakowaniach 7g i 14 g) możesz kupić w większości sklepów stacjonarnych. Znajdziesz je również w Sklepie Internetowym Wszystkiego Słodkiego. 

🛒 Zajrzyj do e-sklepu po  drożdże suszone instant Dr. Oetkera 7g. 

🛒 Zobacz do e-sklepu po drożdże suszone instant Dr. Oetkera 14g (na 1 kg mąki). 

Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/drozdze-suszone-instant-wszystko-co-musisz-o-nich-wiedziec

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej