Sernik na zimno to znakomity pomysł na smaczny i orzeźwiający deser na lato. Nawet jeśli dotychczas nie miałaś okazji, by go przygotować, dzięki kilku wskazówkom z pewnością świetnie sobie z tym poradzisz. Rozkosznie chłodny deser w takim wydaniu świetnie sprawdzi się po obiedzie, jako niespodzianka podczas garden party, czy alternatywa dla lodów lub tradycyjnego tortu urodzinowego.
Prosty sernik na zimno – jaki ser wybrać?
Najważniejszym składnikiem każdego sernika na zimno jest – jak sama nazwa wskazuje – odpowiedni ser, który stanowi bazę całego ciasta. Ile przepisów, tyle różnych podejść do przygotowywania sernika bez pieczenia. Niektórzy robią go z serków homogenizowanych, co znacznie przyspiesza pracę i pozwala szybciej cieszyć się smakiem domowego ciasta. Inni natomiast dużo chętniej korzystają z twarogu, przy czym aby ciasto było delikatne i idealnie gładkie, warto sięgnąć po twaróg przynajmniej trzykrotnie zmielony.
-
Przepis na ciasto z mascarpone
Jeszcze innym sposobem na zrobienie bazy serowej, jest wykorzystanie serka mascarpone i połączenie go z twarogiem – w ten właśnie sposób przygotujesz na przykład egzotyczne ciasto z mascarpone i musem mango.
-
Czy wiesz, że…
30 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sernika?
Jak zrobić sernik na zimno – spód
Oprócz sera, kluczem do przyrządzenia pysznego sernika na zimno jest spód – najlepiej, żeby był kruchy, dzięki czemu ciasto będzie przyjemnie zaskakiwać swoimi poziomami i strukturami. Wbrew pozorom zrobienie spodu zajmie Ci tylko chwilę. Kruchy spód mogą stanowić:
- płatki kukurydziane wymieszane z rozpuszczoną białą czekoladą i masłem
- herbatniki pokruszone w blenderze i wymieszane z prażonymi wiórkami kokosowymi, cukrem oraz roztopionym masłem (więcej dowiesz się z artykułu: Spód do ciasta z herbatników – jak go zrobić?,
- ulubione ciasteczka (np. pokruszone ciastka owsiane) lub biszkopty,
- słone krakersy lub precle, które świetnie przełamią słodycz masy serowej i sprawią, że sernik na zimno będzie miał jeszcze bardziej intrygujący smak.
-
Spód z białej czekolady do sernika
W tym przepisie na malinowy sernik na zimno znajdziesz proporcje na spód z białej czekolady i płatków kukurydzianych.
-
Spód z herbatników i wiórek kokosowych
W tym przepisie na jagodowo-kokosowy sernik na zimno znajdziesz proporcje na spód z wiórkami kokosowymi.
-
Spód z precli
W tym przepisie na sernik z ricottą znajdziesz proporcje na spód z pokruszonych precli.
Sernik bez pieczenia – jakie składniki kupić?
Ser i spód to nie wszystko, co składa się na pyszny, letni sernik bez pieczenia. Za jego zwartą konsystencję często odpowiada żelatyna. Dla ułatwienia, wybierz żelatynę w listkach, która rozpuszcza się zarówno w zimnych, jak i ciepłych płynach i nie pozostawia żadnych grudek.
Przeczytaj także: Jak stosować żelatynę?
-
Sernik z nerkowców
Zdarzają się także ciasta bez pieczenia, które nie wymagają użycia żelatyny – tak jest na przykład wegańskim serniku z nerkowców z jagodami. Za właściwą konsystencję masy tego sernika (tzw. nerkownika) odpowiadają zblendowane orzechy połączone z syropem klonowym, olejem kokosowym, wodą i laską wanilii. Pozostałe składniki potrzebne do przygotowania sernika są już kwestią Twoich indywidualnych upodobań i przepisów, z których zechcesz skorzystać. Niekiedy potrzebna będzie śmietanka 30%, innym razem biała czekolada, jogurt naturalny lub kakao. Sięgaj po sezonowe owoce, słodkie bakalie i baw się różnymi smakami galaretek.
Prosty sernik na zimno – najczęstsze błędy
Co zrobić, aby uniknąć błędów w kuchni? Najlepiej uczyć się na błędach innych! Nie inaczej jest w przypadku prostego sernika na zimno, podczas przygotowywania którego dość łatwo można zaliczyć kulinarną wpadkę.
- Nie spiesz się – pośpiech, zwłaszcza w kuchni nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Każda warstwa powinna być gęsta, aby ciasto można było bez problemu kroić i serwować domownikom oraz gościom. Jeśli w serniku, który przygotowujesz, jednym ze składników jest galaretka, pamiętaj, żeby przelać ją do formy dopiero, gdy się schłodzi i nabierze żelowej konsystencji.
- Kiwi, ananas, mango – choć smaczne, owoce te bywają zdradliwe, ponieważ posiadają enzym zapobiegający wiązaniu żelatyny. Jeśli więc zalejesz je galaretką, pozostanie ona płynna. Aby tego uniknąć, owoce należy wcześniej wrzucić na chwilę do wrzątku.
- Temperatura twarogu – tworzenie się nieestetycznych grudek w masie serowej to dość powszechny problem. Unikniesz go, jeśli twaróg do sernika na zimno wyjmiesz wcześniej z lodówki. Powinien mieć temperaturę pokojową – jedynie wówczas dobrze połączy się z innymi składnikami i stworzy idealnie gładką masę.
Znasz już kilka najważniejszych wskazówek, które mogą przydać Ci się podczas przygotowywania sernika na zimno. Teraz pora wykorzystać je w praktyce! Sprawdź nasze przepisy na serniki na zimno i zaskocz wszystkich słodkim, orzeźwiającym deserem w sam raz na upalne lato.
Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-zrobic-sernik-na-zimno-wskazowki-na-idealny-sernik-bez-pieczenia |
Komentarze