1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porady
  4. Czym zastąpić mleko w ciastach i deserach?

Czym zastąpić mleko w ciastach i deserach?

Mleko ryżowe w szklance
Mleko ryżowe w szklance
Zaktualizowano:

Jak zastąpić krowie mleko? Odpowiedź jest dość prosta: napojem na bazie roślin, które potocznie nazywa się mlekiem roślinnym. Napój kokosowy, migdałowy, z orzechów nerkowca, czy laskowych sprawdza się doskonale w słodkich przepisach. Dla tych, którym zależy na zrównoważonym rozwoju, lepszym rozwiązaniem jest mleko owsiane. Jest warzone regionalnie i wymaga mniej wody. Napoje owsiane posiadają naturalną słodycz dzięki skrobi zawartej w owsie. Dlatego stosując je w wypiekach możesz również zmniejszyć zawartość cukru w przepisie.


Mleko krowie vs. Mleko roślinne

Mleko krowie możesz zazwyczaj zastąpić mlekiem roślinnym w proporcji 1 do 1. Mleko roślinne ma nie tylko podobny kolor, ale także konsystencję i doskonale nadaje się do gotowania i pieczenia. Roślinne alternatywy równie dobrze smakują na śniadanie do owsianki czy puddingu ryżowego lub po prostu do filiżanki kawy. Ponieważ jest tak wiele napojów roślinnych, po prostu musisz je wypróbować, aż znajdziesz swój ulubiony rodzaj. Jeżeli w codziennej diecie zrezygnowałeś z nabiału, to pamiętaj żeby zwracać uwagę na to czy dany napój roślinny jest wzbogacony o witaminę B12 i wapń.


Napój owsiany

Ma słodki, zbożowy smak, jest bogaty w błonnik i ubogi w cholesterol, nie zawiera białka mleka i laktozy. Ma również tę zaletę, że jest wytwarzany lokalnie i ma ograniczony wpływ na klimat.


Napój sojowy

Napój sojowy ystępuje w wielu różnych odmianach, często słodzony i dostępny w różnych smakach, takich jak wanilia lub czekolada. „Mleko sojowe” może być używane nie tylko jako zamiennik mleka krowiego i śmietanki podczas pieczenia, ale także do gotowania.


Napój ryżowy

Napój ryżowy występuje w wielu różnych odmianach, często słodzony i dostępny w różnych smakach, takich jak wanilia lub czekolada. „Mleko sojowe” może być używane nie tylko jako zamiennik mleka krowiego i śmietanki podczas pieczenia, ale także do gotowania.


Napój kokosowy lub mleko kokosowe

Napój kokosowy nie jest tak bogaty jak mleko kokosowe, które jest używane do deserów, takich jak kremy i nadzienia do ciast, ze względu na kremową konsystencję. Napój kokosowy nie zawiera tak dużo miazgikokosowej i ma konsystencję zbliżoną do mleka krowiego. Zarówno napoju kokosowego, jak i mleka kokosowego nie należy mylić z wodą kokosową, która jest wodnistą cieczą otrzymywaną bezpośrednio z orzecha kokosowego. Napój kokosowy i mleko kokosowe charakteryzuje się intensywnym kokosowym smakiem.


Inne alternatywy dla mleka krowiego obejmują:

  • Napoje zbożowe, takie jak napoje orkiszowe,
  • napój konopny,
  • napoje migdałowe.
Zobacz tę poradę na WS.pl


Link do porady: https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/czym-zastapic-mleko-w-ciastach-i-deserach

Komentarze


Start
Przepisy i okazje
Przepisy
Okazje
Inspiracje
Więcej